آیا رژیم غذایی گیاه خواری سالم تر و سودمندتر از رژیم غذایی غیر گیاه خواری است؟

آیا رژیم غذایی گیاه خواری سالم تر و سودمندتر از رژیم غذایی غیر گیاه خواری است؟

آیا رژیم غذایی گیاه خواری سالم تر و سودمندتر از رژیم غذایی غیر گیاه خواری است؟

برای بررسی اینکه آیا رژیم غذایی گیاهی سالم تر و سودمندتر از رژیم غذایی غیر گیاهی است باید نکات بسیاری را مورد توجه قرار داد. به منظور کمک در پیشگیری برخی از بیماری های خطرناک، رژیم غذایی گیاهی (گیاه خواری) باید از جهات مختلفی مورد بررسی قرار گیرد، که در ادامه به آنها اشاره شده است.

چربی کم و کلسترول پائین

محتوای چربی اشباع شده و چربی کامل در رژیم غذایی گیاه خواری معمولا پایین است چرا که مقادیر ناچیز چربی های یافت شده در غذاهای گیاهی به طور کلی اشباع نشده با چند پیوند مضاعف هستند. گیاهان همچنین حاوی کلسترول نیستند، این ترکیب فقط در فرآورده های حیوانی یافت می شود. میزان تری گلیسیرید و کلسترول خون در افراد گیاه خوار نسبت به افراد گوشت خوار بسیار کمتر است و این مقادیر ناچیز ممکن است برای پیشگیری از بیماری قلبی مهم باشند.

فیبر زیاد

غذاهای گیاهی حاوی حجم بالای فیبر هستند که ممکن است در کاهش میزان کلسترول سرم خون کمک کند و از اختلالات خاص در مجرای روده جلوگیری کند.

کالری کم

چنانچه غذاهای مناسب برای خوردن انتخاب شوند، رژیم غذایی گیاه خواری بیش از مقدار لازم مواد مغذی را تأمین می کند و حجم کالری آن نیز پائین است. غذاهای گیاهی حاوی مواد مغذی زیادی هستند بدون این که حاوی کالری های اضافی و چربی باشند. از این رو رژیم غذایی گیاه خواری می تواند یک رژیم غذایی مؤثر برای کاهش وزن اضافی بدن باشد. با وجود این گیاه خوارانی که فرآورده های لبنی مصرف می کنند باید از شیر و پنیرهای کم چربی استفاده کنند.

این مطلب مفید بود؟بله۱۶خیر۲
4.4 stars from 18 votes
sargrami3