خواص bcaa

خواص bcaa

خواص bcaa

آمینو اسیدهای زنجیره ای شاخه دار یا BCAA ها در بدن خاصیت های متفاوتی دارند. ۲۰ اسید آمینه متفاوت وجود دارد که هزاران پروتئین مختلف را در بدن انسان تشکیل می دهند. ۹ تا از ۲۰ اسید آمینه ضروری هستند، به این معنی که آنها نمی توانند توسط بدن شما ایجاد شوند و باید از طریق رژیم غذایی شما به دست آید. 
از ۹ اسید آمینه ضروری، سه اسید آمینه، اسیدهای زنجیره ای شاخه دار (BCAAs) هستند: لوسین، ایزولیزین و والین. عبارت "زنجیره ای شاخه  دار" به ساختار شیمیایی BCAAs اشاره دارد که در غذاهای غنی از پروتئین مانند تخم مرغ، گوشت و محصولات لبنی یافت می شود. آنها همچنین یک مکمل غذایی معتبر هستند که عمدتا به صورت پودر فروخته می شوند.

۵ خاصیت bcaa

در ادامه به ۵ خاصیت bcaa اشاره خواهیم کرد:

افزایش رشد عضلات

یکی از محبوب ترین استفاده های BCAA ها افزایش رشد عضلات است. لوسین BCAA یک مسیر مشخص در بدن را فعال می کند که باعث تحریک سنتز پروتئین عضلانی می شود که فرایند ساخت عضله است.
در یک مطالعه، افرادی که بعد از تمرین مقاومتی ۵.۶ گرم BCAA مصرف کردند، ۲۲ درصد بیشتر سنتز پروتئین عضلانی نسبت به افرادی که نوشیدنی دارونما مصرف می کردند، داشتند. اگر یک شیک پروتئین، حاوی همین مقدار bcaa مصرف کنید، افزایش در سنتز پروتئین عضله تقریبا ۵۰٪ بیشتر میشود. پروتئین وی حاوی تمام اسید آمینه ضروری برای ساخت عضلات است. بنابراین، در حالی که BCAA ها می توانند سنتز پروتئین عضله را افزایش دهند، آنها نمی توانند بدون اسید آمینه های ضروری دیگر، که در پروتئین وی یا سایر پروتئین های کامل یافت میشوند، سنتز پروتئین عضله را به حداکثر برسانند.

کاهش درد عضلانی

بعضی تحقیقات نشان می دهد BCAA ها می توانند بعد از یک تمرین، درد عضلانی را کاهش دهند. معمولا یک یا دو روز بعد از یک برنامه تمرینی، داشتن احساس خستگی بسیار رایج است، به ویژه اگر تمرینات شما جدید باشد. این درد معمولا طی ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از تمرین شروع می شود و می تواند تا ۷۲ ساعت طول بکشد. در حالی که علت دقیق این درد به وضوح درک نمی شود، محققان بر این باورند که این درد نتیجه‎ی پارگی‎های کوچک پس از ورزش در عضلات است. نشان داده شده است که BCAAs منجر به کاهش آسیب عضلانی میشود، که ممکن است به کاهش مدت و شدت این درد کمک کند.

مطالعات متعدد نشان می دهد که BCAA ها کاهش پروتئین را در طی ورزش کاهش می دهند و همچنین سطح کراتین کیناز، که نشان دهنده آسیب عضلانی است، را کاهش میدهند. بنابراین، مکمل BCAAs، به خصوص قبل از ورزش، ممکن است سرعت ریکاوری را افزایش دهند.

کاهش خستگی ورزشی

همانطور که BCAA ها ممکن است از کاهش فعالیت عضلانی جلوگیری کنند، ممکن است باعث کاهش خستگی ناشی از ورزش نیز شوند. معمولا همه افراد خستگی از تمرین را تجربه میکنند. (در زمان های مختلف)
اینکه شما چقدر سریع خسته شوید، بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله شدت و طول مدت ورزش، شرایط محیطی و میزان تغذیه و تناسب اندام شما. عضلات شما در طول ورزش از BCAA استفاده می کنند و سبب کاهش سطح BCAA در خون می شوند. وقتی سطح BCAA خون کاهش می یابد، سطح اسید آمینه تریپتوفان در مغز شما افزایش می یابد. در مغز شما، تریپتوفان به سروتونین تبدیل می شود. سروتونین یک ماده شیمیایی در مغز است که باعث ایجاد خستگی در طول ورزش می شود.

جلوگیری از تحلیل رفتن عضله

BCAAs می تواند به جلوگیری از تجزیه و تحلیل و یا از بین رفتن عضلات کمک کند. پروتئین های عضلانی به طور مداوم تجزیه می شوند و بازسازی می شوند (سنتز پروتئین). تعادل بین تجزیه و سنتز پروتئین عضلانی، میزان پروتئین موجود در عضله را تعیین می کند. از بین رفتن عضلات زمانی روی میدهد که تجزیه پروتئین بیش از سنتز پروتئین عضلانی باشد. تحلیل رفتن عضلات نشانه سوء تغذیه است و با عفونت مزمن، سرطان، دوره های ناشتا (روزه بودن) و به عنوان بخشی طبیعی از روند پیری، رخ میدهد. در انسان، BCAA ها ۳۵ درصد اسید آمینه ضروری موجود در پروتئین عضله را تشکیل می دهند. آنها ۴۰ درصد کل اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن شما را تشکیل می دهند. بنابراین، مهم است که BCAAs و سایر اسید آمینه های ضروری در طول زمان، مانع از تجزیه و تحلیل عضلات شوند و یا روند آن را کند کنند.

مفید برای بیماران مبتلا به بیماری‎های کبد

BCAAs برای بیماران مبتلا به بیماری‎های کبد مفید بوده و ممکن است سلامت افراد مبتلا به سیروز، بیماری مزمن که در آن کبد به درستی عمل نمی کند، را بهبود بخشند. برآورد شده است که ۵۰٪ افراد مبتلا به سیروز به بیماری انسفالوپاتی کبدی مبتلا خواهند شد. بیماری انسفالوپاتی کبدی که از دست دادن عملکرد مغز است، وقتی رخ میدهد که کبد قادر به حذف سموم از خون نیست. در حالی که قندهای خاص و آنتی بیوتیکها عامل اصلی درمان آنسفالوپاتی کبدی هستند، BCAA ها نیز ممکن است برای افراد مبتلا به این بیماری مفید باشند. 

سیروز کبدی یکی از عوامل خطر اصلی برای رشد کارسینوم سلول های بنیادی - شایع ترین نوع سرطان کبد - است که مکمل BCAA ممکن است برای درمان آن نیز مفید باشد. مطالعات متعدد نشان داده است که مصرف مکمل های BCAA ممکن است از سرطان کبد در افراد مبتلا به سیروز کبدی محافظت کند.

این مطلب مفید بود؟بله۳۱خیر۵
4.3 stars from 36 votes
sargrami3