مکمل فیبر در بدنسازی

مکمل فیبر در بدنسازی

فیبر چیست؟

فیبر نوعی کربوهیدرات است که معمولا در گیاهان یافت می شود. فیبر دیرهضم است و در روده کوچک جذب می شود. انواع بسیاری از فیبر وجود دارد، ولی در کل به دو گروه محلول و غیر محلول طبقه بندی می شوند. فیبرهای محلول در آب حل می شوند و شامل، پکتین، صمغ، بتا- گلوکان، سیلیوم و اینولین است. فیبرهای غیر محلول در آب حل نمی شوند و شامل، همی سلولاز و لیجین هستند. سبزیجات، میوه و دانه ها منابع سرشاری از فیبر هستند. به تازگی مصرف مکمل فیبر برای تامین نیازهای بدن، رایج شده است. مصرف ۱۴ گرم به ازای هر ۱۰۰۰ کالری، توصیه شده است. این مقدار در ورزشکاران به علت مصرف کالری بیشتر، افزایش می یابد.

عملکرد مکمل فیبر

 عملکرد مکمل فیبر به نوع آن مربوط میشود، زیرا انواع مختلفی از مکمل های فیبر وجود دارد. عموما فیبرهای قابل حل در آب پیشنهاد می شوند. سیلیوم و بتاگلوکان تنها نوعی از فیبر هستند که FDA آنها را به عنوان عامل کاهنده کلسترول تعیین کرده است. سیلیوم، رایج ترین فیری است که در تحقیقات استفاده شده است. اینولین فیبر دیگری است که در غذاها و مکمل ها یافت میشود. بررسیهای کمی در مورد تاثیر اینولین بر کلسترول خون و کاهش وزن انجام شده است؛ اما یک فیبر پری بیوتیک خوب برای رشد باکتری ها در مسیر معده‎–روده است. به پژوهش های بیشتری برای تعیین فواید سلامتی فیبر نیاز است.

فواید مکمل فیبر

در مورد فواید مکمل فیبر باید گفت که فیبر چندین فایده برای سلامتی دارد. فیبر خطر بیماری کرونری قلبی، سکته قلبی، پر فشاری خون، دیابت، چاقی و چندین بیماری معده - روده را کاهش می دهد. افزایش مصرف فیبر، کلسترول خون و فشار خون را کاهش میدهد. فیبرهای قابل حل در آب کنترل قند خون را بهبود بخشیده و حساسیت به انسولین را در افراد دیابتی وغیر دیابتی افزایش می دهند. مصرف مکمل فیبر در افراد چاق نشان داده که به طور قابل توجهی وزن را کاهش میدهد و از افزایش وزن پیشگیری می کند؛ فیبر این کار را به وسیله افزایش احساس سیری و پایداری سطوح گلوکز خون انجام می دهد. در پایان، فیبر یک پری بیوتیک است و مواد مغذی برای حمایت از رشد باکتری های مفید در مسیر معده - روده فراهم کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. ورزشکاران می توانند از تاثیر فیبر بر کاهش وزن، بهره مند شوند. به ویژه کسانی که می خواهند وزن بدن خود را کاهش دهند و ترکیب بدنی لاغری داشته باشند؛ همچنین ورزشکاران می توانند از افزایش عملکرد ایمنی بدن توسط فیبرهای قابل حل در آب بهره ببرند.

تاثیرات مکمل فیبر

برای بررسی تاثیرات مکمل فیبر آزمایش‎های متفاوتی انجام شده است. آزمایش های حیوانی، مطالعات فراگیر و آزمایش های پزشکی از مصرف فیبر بیشتر برای جلوگیری از افزایش وزن حمایت کرده اند. به تازگی یک بررسی از ۵ تحقیق پزشکی، کشف کرده که رژیم غذایی سرشار از فیبر، کاهش وزن بدن را تقریبا یک کیلوگرم به مدت ۸ هفته، بهبود میدهد. تقریبا مصرف مقادیر کافی از فیبر برای سلامتی افراد ورزشکار و عادی ضروری است.

طریقه مصرف مکمل فیبر

طریقه مصرف مکمل فیبر معمولا ۵ - ۲ گرم فیبر، پیش از وعده غذایی میباشد. همچنین مصرف ۱۴ گرم فیبر در ۱۰۰۰ کالری مصرفی توصیه شده است؛ برای ورزشکاری که ۳۵۰۰ کیلوکالری در روز می سوزاند تقریبا ۴۹ گرم فیبر باید مصرف کند. رژیم غذایی همراه با میوه، سبزیجات و دانه ها مقادیر کافی از فیبر را فراهم می کنند.

عوارض مکمل فیبر

در رابطه با عوارض مکمل فیبر، باید دانست که مصرف فیبر نباید بیشتر از ۷۰-۶۰ گرم در روز باشد.

این مطلب مفید بود؟بله۳۲خیر۵
4.3 stars from 37 votes
sargrami3