خواص روغن فلفل سیاه در طب سنتی

شکل فلفل سیاه

فلفل سیاه

فلفل سیاه،گیاه چوبی بالا رونده بومی شرق آسیا است. در محلهای طبیعی میتواند به ارتفاع ۲۰ فوت (هر فوت برابر با ۳۰ / ۴۸ سانتیمتر) برسد اما هنگامی که بصورت تجاری پرورش می یابد به راحتی به حداکثر ارتفاع ۱۲ فوت میرسد. فلفل سیاه بعنوان یک گیاه دارویی و یک ادویه مورد استفاده در آشپزی برای بیش از ۴۰۰۰ سال در خاور دور و حداقل از قرن پنجم در اروپا شناخته شده بوده است.

روغن فلفل سیاه

روغن فلفل سیاه به وسیله تقطیر با بخار آب از بذر گیاه بدست می آید. مقدار بذر مورد نیاز برای تهیه یک کیلوگرم اسانس حدود ۳۰ کیلوگرم بذر است.

مواد موثر فلفل سیاه عبارتند از: فلاندرین، دی پنتن، کاریوفیلن، پینن، سیترال، لیمونن، پی پرین وکاویسین است.

روغن فرار فلفل سیاه از تقریبا بیرنگ تا سبز کمرنگ متغیر بوده و با گذشت زمان زردرنگ می شود. رایحه آن بصورت مطبوعی گرم و شبیه بوی دانه فلفل بایک تندی مشخص متعاقب چشیدن آن می باشد. روغن فرار فلفل سیاه بسیار گرم کننده و یک قرمزکننده (rubefacient) نسبتا قوی است. در ادامه به خواص روغن فلفل سیاه در طب سنتی اشاره خواهیم کرد.

خواص روغن فلفل سیاه

برخی از خواص روغن فلفل سیاه بدین شرح است:

  • بعلت ویژگیهای ضد اسپاسم (antispasmodic)، ضد نفخ (Carminative)، تقویت کننده محرک (stimulant)؛ روغن فرار فلفل سیاه بویژه در درمان اختلالات دستگاه گوارش با ارزش است.
  • فلفل سیاه محرک کلیه هاست و گاهی اوقات بعنوان ادرار آور استفاده می شود.
  • فلفل سیاه را محرک نیروی جنسی (aphrodisiac) میدانند اما مقادیر لازم برای بروز این اثر موجب آسیب به کلیه ها میشود.
  • از آنجا که روغن فلفل سیاه محرک طحال است میتواند در کم خونی ها (anaemia) ارزشمند باشد. این ویژگی بدنبال خونریزی زیاد یا کبود شدگی های شدید نیز استفاده زیادی دارد.
  • برای کمک به برطرف شدن دردهای روماتیسمی و درد مفاصل، فلفل سیاه با احتیاط در ماساژ به کار میرود.

داروی گیاهی برای رفع اسپاسم عضلانی

روغن فلفل سیاه یک داروی گیاهی برای رفع اسپاسم عضلانی است. استفاده عمده فلفل سیاه در یک مخلوط ماساژ برای برطرف شدن درد، سفتی و خستگی عضلانی است اما مقدار آن باید بسیار کم باشد زیرا در مصرف بیش از حد میتواند موجود تحریک موضعی گردد.

بخاطر اثرات تونیک و محرک، غالبا روغن فلفل سیاه را به روغنهای ماساژ مورد استفاده ورزشکاران اضافه میکنند. به نظر میرسد با استفاده از این روغن قبل از تمرین با اجرای نمایش ورزشی، از درد و سفتی عضلات جلوگیری شده و احتمالا اجرای نمایش ورزشی را بهبود بخشد.

با استفاده از ترکیب فلفل سیاه و رزماری قبل از دویدن، دونده های ماراتن بهبود زمان و کاهش درد و خستگی عضلات را گزارش میکنند. در برنامه تمرین این ورزشکاران بلافاصله بعد از دویدن انجام ماساژ با مخلوطهای مختلف عمدتا با پایه اسطوخدوس و مرزنجوش (Marjoram) نیز وجود دارد.

این مطلب مفید بود؟بله۲۰خیر۴
4.2 stars from 24 votes
sargrami3