روغن زیره سبز

روغن زیره سبز

زیره سبز

زیره سبز خویشاند نزدیک گشنیز (Coriander)، شوید (Dill) و رازیانه (Fennel) و بومی مصر می باشد اما اکنون در سرتاسر مدیترانه و خاور دور می روید.

تهیه روغن زیره

برای تهیه روغن زیره سبز حدود ۳۰ کیلوگرم زیره سبز خشک شده لازم است که بمیزان یک کیلوگرم اسانس بدست می آید. 

روغن زیره سبز از تقطیر دانه آن بدست می آید که در ابتدا بیرنگ است اما پس از گذشت زمان زرد رنگ می شود. رایحه آن کمی تند، همانند مشک (musky)، معطر و کمی شبیه به رایحه آنیسون می باشد.

اجزاء شیمیایی اصلی روغن فرار زیره سبز عبارتند از: كومينول (۵۰-۳۵ درصد)، سیمن، پینن و ترپینئول.

از زمانهای قدیم از زیره سبز بعنوان ادویه برای معطر کردن غذا و کمک به هضم آن استفاده شده و در حال حاضر احتمالا بعنوان یکی از اجزاء زردچوبه هندی (curry) بهتر شناخته می شود که علاوه بر معطر نمودن غذا به آن یک رنگ زرد پر رنگ می دهد.

خواص روغن زیره سبز

برخی خواص روغن زیره سبز عبارتند از:

  • زیره سبز یک اشتها آور، هضم کننده و ضد نفخ خوب است.
  • روغن فرار زیره سبز محرک هضم غذا، تونیک و آنتی اسپاسمودیک می باشد و دردهای کولیکی شکم که ممکن است توأم با نفخ و اسهال باشد را برطرف می کند.
  • همچنین زیره سبز تونیک و محرک عمومی تر بوده، مخصوصا روی قلب و سیستم عصبی اثر می کند و ممکن است تا حدودی افزاینده میل جنسی باشد.
  • ماساژ شکم با روغن زیره سبز از درد و نقاهت آن کم می کند. با اینحال باید با احتیاط بسیار از زیره سبز استفاده کرد زیرا ممکن است در بعضی از افراد باعث حساسیت پوستی شود. در اکثر موارد استفاده از گشنیز که خواص مشابه بسیاری دارد و استفاده از آن عاقلانه است.
این مطلب مفید بود؟بله۲۴خیر۱
4.8 stars from 25 votes
sargrami3