خواص روغن رازیانه در طب سنتی

خواص روغن رازیانه در طب سنتی

رازیانه

رازیانه نام خود را از یک کلمه لاتین برای یونجه (hay) گرفته زیرا غالبا برای علوفه حیوانات استفاده می شده است. همانند آنیسون، زیره سیاه و گشنیز، رازیانه به خانواده چتریان تعلق دارد و دارای بوی مطبوعی شبیه آنیسون است. با اینحال روغن آنیسون نسبتا سمی است ولی رازیانه ایمن و بی خطر است. رازیانه در قسمتهای زیادی از اروپا، از مدیترانه (منشاء آن) تا قسمتهایی از روسیه بصورت وحشی می روید. رازیانه مخصوصا نزدیک دریا بخوبی رشد می کند. در ادامه به خواص روغن رازیانه در طب سنتی اشاره خواهیم کرد.

طرز تهیه روغن رازیانه

طرز تهیه روغن رازیانه بدین صورت است که با روش تقطیر با بخار آب از بذر رازیانه، ۵ درصد اسانس بدست می آید. مقدار گیاه مورد نیاز برای تهیه یک کیلوگرم اسانس حدود ۲۰ کیلو گرم بذر است.

بزرگسالان میتوانند روزانه سه بار و ه بار ۲ تا ۵ قطره از اسانس را قبل یا بعد غذا مصرف کنند. اسانس را بر روی قند یا عسل گذاشته و آرام آرام می مکند. روغن رازیانه حاوی آنتول، فنشون، استراگول، کامفن و فلاندرن است.

خواص روغن رازیانه

بعضی از خواص روغن رازیانه عبارت است از:

 • بسیاری از گیاهان فروشان قدیمی رازیانه را یک پادزهر برای تمامی سموم مانند مارگزیدگی، گیاهان و anti toxic مهم می دانند. اکنون رازیانه را یک روغن ضد سم (با ارزش ترین کاربردهای آن در حال حاضر) خنثی نمودن مسمومیت با الکل و درمان و بازتوانی الکلی ها باشد.
 • روغن رازیانه با جلوگیری از تجمع مواد زائد سمی در بدن قبل از بروز التهاب مفاصل، به درمان نقرس (gout) کمک نماید.
 • همانند سایر اعضای خانواده چتریان، رازیانه یک ضد نفخ و هضم کننده عالی است و بسرعت تهوع، نفخ، سوء هاضمه، کولیک و سکسکه را برطرف خواهد نمود. بهترین روش مصرف رازیانه در مشکلات گوارشی، استفاده از چای رازیانه است. اثر تقویت کننده رازیانه روی عضلات صاف روده در کولیک و بعضی از انواع يبوست ارزشمند است. زیرا رازیانه حرکات جلو برنده انقباضی و ریتمیک عضلات روده (peristalsis) را تقویت می کند. اساسأ تأثیر رازیانه روی روده ها، طبیعی کردن عملکرد آنها میباشد.
 • دیگر کاربرد مشهور رازیانه در کاهش اشتهاست به طوری که در پیاده رویهای طولانی هنگامی که فرصت توقف و پختن غذا وجود نداشت، سربازان رومی بذرهای رازیانه را می جویدند و مسیحیان پارسا در زمان روزه داری از آن تغذیه می کردند.
 • رازیانه یک ادرارآور خوب است و در صورتیکه تجمع مایعات یکی از مشکلات افراد چاق باشد، ممکن است مفید باشد اما هیچگاه نباید بدون نظارت پزشک یا برای مدت طولانی از مواد ادرار آور استفاده نمود زیرا خطر آسیب به کلیه ها وجود دارد. همچنین تجمع مایعات ممکن است علامتی از یک بیماری خطرناک باشد که باید آنرا بررسی نمود.
 • بعنوان یک ادرار آور و ضد عفونی کننده دستگاه ادراری، در گذشته از رازیانه در موارد احتباس مایت کلیه فوایدی داشته عفونتهای دستگاه ادراری استفاده شده و ممکن است در پیشگیری از ایجاد سنگ باشد.
 • از هزاران سال پیش اثرات رازیانه روی سیستم تولید مثل زنان شناخته شده بوده و احتمال دارد علت این تأثير وجود یک هورمون گیاهی (شکلی از استروژن) در ساختمان رازیانه باشد. این ترکیب هورمونی میتواند به تنظیم چرخه قاعدگی بویژه هنگامی که خونریزی قاعدگی کم و دردناک همراه با دردهای کرامپی میباشد، کمک نماید. رازیانه علائم استرس قبل از قاعدگی از جمله تجمع مایعات را کاهش میدهد.
 • رازیانه برای کاهش علائم ناخوشایند ناشی از نوسانات سطوح هورمونها در یائسگی مفید است و بعد از آنکه عملکرد تخمدانها متوقف شد، تولید استروژن توسط غدد فوق کلیه را تحریک میکند. استروژن برای ابقای تون عضلات، خاصیت ارتجاعی پوست و بافت همبند، گردش خون کارآمد و قدرت استخوانها در مرد و زن ضروری است لذا با تأمین این هورمون اثرات تخریب کننده (degenerative) ناشی از سن به تعویق می افتد.
 • اثر هورمونی دیگر رازیانه افزایش جریان شیر مادران شیرده میباشد. کاربردهای جزئی رازیانه، غرغره یا دهانشویه در عفونتهای لثه است. لذا رازیانه در خمیردندانها و دهانشویه های تجاری مورد استفاده قرار میگیرد. 

خواص روغن رازیانه برای ترک پوست

از خواص روغن رازیانه برای ترک پوست یا سلولیت و رفع آن استفاده می شود. رازیانه یکی از با ارزش ترین روغن های فرار برای درمان سلولیت (cellulitis) است. بدین منظور باید همراه با اصلاح اساسی عادت های تغذیه ای و ماساژ تخصصی نواحی گرفتار، از چای رازیانه ۳ بار در روز استفاده نمود. برای ماساژ و استحمام باید رازیانه را با سایر روغن های پاک کننده و سم زدا از قبیل از (Juniper) ترکیب نمود. در  ترک پوست یا سلولیت تجمع مواد زائد سمی و مایعات در بافت چربی زیرجلدی، موجب پدید آمدن ظاهر چروکیده مشخصی در پوست میشود که غالبا آنرا پوست پرتقالی (orange peel skin) می نامند. در اغلب موارد سلولیت را یک مشکل زیبایی می دانند اما پزشکان فرانسوی آنرا یک بیماری طبی محسوب میکنند. غالبا در زنانی که در سایر نواحی بدن لاغر هستند، مواد سمی اطراف رانها، لگن و گاهی اوقات شکم تجمع می یابند. با توجه به عدم ابتلای مردان به این مشکل، به نظر می رسد تعادل هورمونی زنان مبتلا مختل باشد. روغن رازیانه در رفع ترک های پوستی بسیار موثر است.

مضرات روغن رازیانه

بعضی از مضرات روغن رازیانه عبارت است از:

 • در بچه های با سن کمتر از ۶ سال از رازیانه استفاده نکنید زیرا یکی از اجزاء فعال آن به نام ملانتین (melanthine) میتواند برای این گروه سنی سمی باشد اما در مقادیر معمول برای بالغين و کودکان بالاتر از سن ۶ سال خطری ندارد.
 • در افراد مبتلا به صرع نباید از رازیانه استفاده نمود.
این مطلب مفید بود؟بله۲۶خیر۳
4.5 stars from 29 votes
sargrami3