خواص روغن سیر در طب سنتی

خواص روغن سیر در طب سنتی

روغن سیر

بعلت مشهور بودن بوی ناخوشایند سیر، قرار دادن آن در فهرست روغن های آروماتراپی موجب تعجب بسیاری از افراد میشود. با اینحال سیر یکی از قویترین روغن های آنتی سپتیک شناخته شده است و اگر همین ویژگی تنها خاصیت سیر باشد، برای ارزشمند بودن آن کافی است.

اجزاء فعال سیر شامل آليئين، آلیناز، آلیسین، آلیتیامین (شکلی از ویتامین B)، آنتی بیوتیک آلیستاتین، گارلیسین، نیکوتینامید (از گروه ویتامینهای B)، د ارگانیک، گوگرد ارگانیک، ویتامین A و مقداری عناصر کمیاب می باشد.

 در سرتاسر جهان سیر یکی از پر مصرف ترین گیاهان در زمینه های دارویی و آشپزی است. ملتهایی که در رژیم غذایی خود از مقادیر زیادی سیر استفاده می کنند، میزان کمتری از بیماریهای قلبی، فشار خون بالا و مشکلات سیستم گردش خون، اختلالات روده ای و برونشیت را نشان می دهند. همچنین شواهد فزاینده ای مبنی بر شیوع کمتر سرطان وجود دارد. بر اساس نتایج آخرین پژوهشها؛ سیر از تشکیل سلولهای سرطانزا در بدن مخصوصا در معده و روده جلوگیری میکند.

روغن سیر بسیار فرار (volatile) است یعنی خواص خود را بسیار راحت در هوا رها می کند و بسیار سریع و کامل از طریق پوست و بینی جذب می شود. در آزمایشات کنترل مشخص شده که ده دقیقه پس از مالیدن روغن سیر به کف پای انسان، در هوای تنفسی قابل اندازه گیری است. امروزه مصرف سیر بصورت تازه یا کپسولهای حاوی روغن سیر بعنوان یک عامل پیشگیری از ازدیاد فشار خون و بیماریهای قلبی بصورت فزایندهای شناخته شده است. در ادامه به خواص روغن سیر در طب سنتی اشاره خواهیم کرد.

خواص مهم سیر

سیر خواص بسیار مهمی دارد. بعضی از آنها عبارتند از:

 • سیر ضد احتقان (decongesting)، سم زدا (detoxifying) و مؤثر روی خون و سیستم گردش خون است. با اینحال باید پذیرفت که بخاطر بوی ناخوشایند، سیر در درمانهای خارجی بسیار کم مورد استفاده قرار میگیرد و در اکثر موارد به شکل کپسول یا پرل برای درمان خوراکی به کار میرود.
 • سیر همراه با تنظیم رژیم غذایی در کاهش کلسترول خون بسیار مؤثر است.
 • سیر ضد عفونی کننده مؤثر است و ارزش بسیاری در درمان زکام، سینوزیت و و مخصوصا برونشیت مزمن) دارد. بسیاری از افراد در سرتاسر فصل زمستان برای پیشگیری ازسرماخوردگی و بیماریهایی از این قبیل، روزانه از یک یا بیش از یک کپسول سیر استفاده می کنند. در برونشیت حاد برای مقابله با عفونت، برطرف شدن سرفه و کاهش تب باید از مسیر در ترکیب روغنهای فرار استفاده نمود.
 • خواص ضد عفونی کننده، باکتری کش و سم زدای سیر، برای درمان آکنه بسیار ارزشمند است. در این موارد مصرف روزانه سیر برای کمک به پاک شدن بدن از سموم توصیه می شود. امروزه نوع بدون بوی کپسول سیر نیز در دسترس است با اینحال این احتمال وجود دارد که بعضی از با ارزش ترین خواص روغن سیر نیز از دست رفته باشد.
 • طی هزاران سال از سیر برای پیشگیری از آلودگی با کرم های روده ای و سایر انگلها در انسان و حیوانات استفاده شده است.
 • برای درمان گال از کپسول خوراکی سیر یا مصرف خارجی سیر تازه همراه با اسطوخدوس، نعنا و روغنهای فرار دیگر استفاده شده است.
 • سیر یکی از بهترین درمانها برای عفونتهای گوارشی است و می توان برای پیشگیری از این عفونتها مخصوصأ بهنگام مسافرت به نواحی شیوع مشکلات معده، از غذاهای محلی که احتمالا غنی از سیر می باشند، استفاده نمود.
 • سیر مقاومت انسان در مقابل عفونت را افزایش میدهد.
 • بر اساس نتایج آزمایشگاهی سیر در مقابل باکتری اشریشیا کلی ( E. coli) که موجب عفونتهای ادراری می شود بسیار مؤثر است.
 • سیر بعنوان درمان مؤثر سیستیت و عامل پیشگیری از حملات راجعه آن در افراد مستعد شناخته شده است.
 • بعنوان یک آنتی بیوتیک، سیر این مزیت را دارد که بر خلاف آنتی بیوتیکهای صناعی موجب از بین رفتن فلور مفید روده نمی شود.

مقدار مجاز مصرف سیر در روز

از آنجا که مقدار مجاز مصرف سیر در افراد متفاوت است و هیچکدام از انواع درمان موضعی که همیشه باید اولین انتخاب در آروماتراپی باشد، در مورد سیر کاربرد ندارند، تقریبا همیشه از کپسول خوراکی سیر استفاده می شود. میزان مصرف بدین صورت است که یک تا سه کپسول سیر را ۳ بار در روز برای بیماریهای حاد یا یکبار ترجیحا شب ها برای بیماریهای مزمن یا بعنوان یک اقدام پیشگیرانه به کار می رود.

با اینحال روش بسیار مؤثر دیگر در بیماریهای خاص استفاده از کپسول سیر بصورت یک شیاف بلافاصله بعد از اجابت مزاج است. این روش بویژه در درمان سیستیت، تمامی اختلالات روده ای و کرمها و استفاده معدود افرادی که با مصرف سیر دچار مشکلات معده می شوند، ارزشمند است.

این مطلب مفید بود؟بله۲۰خیر۶
3.8 stars from 26 votes
sargrami3