روغن کاج

روغن کاج

روغن کاج چیست؟

روغن کاج جنگلی از کاج نوروژی یا اسکاتلندی با نام علمی Pinus sylvestris بدست می آید و دانستن منشاء روغن همراه با نام گیاهشناسی آن بسیار اهمیت دارد زیرا گونه های زیاد و انواع مختلفی از کاج با خواص و موارد مصرف بسیار متفاوت وجود دارند و حداقل روغن یکی از آنها بنام کاج کوتوله (Dwarf Pine)با نام علمی Pinus pumilio جزو روغن های فرار خطرناک طبقه بندی شده است.

بهترین کیفیت مربوط به روغنی است که از درختان کاج رویش یافته در شمالی ترین نقطه بدست می آید که بعنوان سیبری توصیف میشود هرچند اکثر آن از فنلاند تأمین می گردد.

طرز تهیه روغن کاج

طرز تهیه روغن کاج با روش تقطیر خشک (dry distillation) از قسمتهای سوزنی، شاخه های جوان و میوه کاج (cones) است. از چوب درخت کاج میتوان روغنی با کیفیت پایین تر بدست آورد. روغن فرار کاج زرد بسیار کمرنگ با رایحه قوی، تازه و رزینی است.

اجزاء اصلی این روغن شامل استات بورنیل (تا ۴۵ درصد)، کادینن، پینن، سیلوسترن، دی پنتن و فلاندرن است.

اسانس روغن کاج

اسانس روغن کاج از تقطیر با بخار آب از برگ های سوزنی شکل درخت بدست می آید. مقدار گیاه مورد نیاز برای تهیه یک کیلوگرم اسانس حدود ۵۰۰ کیلو گرم برگ سوزنی است. مقدار اسانس بدست آمده ۰/ ۲ درصد است.

خواص روغن کاج

برخی از خواص روغن کاج عبارتند از:

  • کاربرد اصلی روغن کاج در درمان عفونت های ریوی است. پزشک عالیقدر ابوعلی سینا از آن بعنوان درمان اختصاصی برای پنومونی و سایر عفونت های ریوی نام برده است.
  • روغن کاج خلط آور و یک عفونی کننده ریوی بسیار قدرتمند است. ترجیحا از آن بعنوان بخور چند بار در روز استفاده کنید.
  • استنشاق بخارات روغن کاج برای سرماخوردگی، نزله و گلودرد نیز مفید است و میتوان آنرا به تنهایی با در ترکیب با اکالیپتوس یا درخت چای ( Ti - tree ) به کار برد. بسیاری از افراد بوی روغن کاج را به بعضی از روغنهای دیگر ترجیح میدهند لذا بعنوان یک جایگزین مناسب مطرح است.
  • روغن کاج دارای اثر محرک روی گردش خون است و گاهی اوقات برای برطرف نمودن دردهای روماتیسمی به کار میرود. استحمام با روغن کاج مستلزم رعایت جنبه های احتیاطی است زیرا در صورت افزودن روغن خالص به آب ممکن است بعضی از حساسیت های پوستی ایجاد شود. روغن کاج از اجزای تعداد بیشماری از فرآورده های تجاری برای استحمام است اما به خاطر داشته باشید که در این فرآورده ها بعنوان حامل میباشد.
  • روغن کاج شاداب کننده، دئودورانت، محرک و برطرف کننده درد عضلانی است.
  • کاج غالبا بعنوان یک روغن ماساژ مورد استفاده قرار نمیگیرد. در صورتیکه میخواهید از آن در ماساژ استفاده نمایید فقط مقادیر مختصر با غلظتهای کم از آنرا با سایر روغنها مخلوط نمایید زیرا در غیر اینصورت منجر به تحریک پوست های حساس میشود.
  • آرام بخش است و برای افراد عجول، عصبی و کلافه و سردرگم بسیار مفید است.
این مطلب مفید بود؟بله۳۱خیر۷
4.1 stars from 38 votes
sargrami3