روغن بادام شیرین

روغن بادام شیرین

بادام

درخت بادام بومی آسیای مرکزی است و به طور گسترده ای در خاورمیانه، کشورهای حوزه مدیترانه، هند و آمریکا کاشته می شود. بادام دارای دو نوع تلخ و شیرین است. روغن بادام شیرین، زرد کم رنگ با رایحه ملایم و یک روغن ماساژ عالی برای آروماتراپی است و بدون تلف شدن روغن موجب نرمی پوست و لغزیدن روی آن می شود.

اجزاء تشکیل دهنده آن ویتامین های D و E، مواد معدنی نادر، اسید اولئیک غیراشباع تک زنجیره ای، اسید لینولئیک غیراشباع چند زنجیره ای و مقادیر کم از چربی های اشباع می باشد.

خواص روغن بادام شیرین

خواص روغن بادام شیرین بسیار زیاد است. روغن بادام شیرین یکی از معتدلترین روغنها و به هر مزاجی سازگار است. برخی از خواص روغن بادام بدین شرح است:

  • روغن بادام شیرین سرفه های خشک با مبدا عصبی را تسکین می دهد، همچنین خلط های غلیظ را به راحتی دفع می کند. بدین منظور بالغین باید سه بار در شبانه روز هر دفعه یک قاشق مرباخوری روغن بادام تناول نمایند.
  • در مداوای قولنج کلیه، سنگ کلیه، وجود خون در ادرار(هماتوری)، دردهای زایمانی، بی تابی کودکان بر اثر دلپیچه و حالات تشنجی شیرخواران به شکل خوراکی یا تنقیه مصرف می شود. مقدار مصرف برای بزرگسالان ۱۵ تا ۶۰ گرم روغن بادام حل شده در یک لیوان آب گرم است.
  • روغن بادام شیرین خشونت حلق را برطرف می کند. بدین منظور یک تا دو قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین را در یک لیوان آب گرم ریخته و بیمار آنرا غرغره می کند.
  • خمیدگی مهره های سالمندان را برطرف می کند. برای جلوگیری از پیشرفت قوز و درمان آن، هنگامی که ابتدای خمیدگی(قوز) است و زیاد از آن نگذشته است باید روغن بادام شیرین را کمی گرم کرده و روزی سه مرتبه در محل مهره های کج شده بمالند و ماساژ دهند و پس از آن بیمار به پشت بخوابد.

خواص روغن بادام شیرین برای مو

از دیگر خواص روغن بادام شیرین این است که با ماساژ پوست سر با این روغن می‌توانید جریان گردش خون را بهبود دهید و در نتیجه سلامت موها و پوست سر را تامین کنید. بدین منظور روزانه ۵ تا ۱۰ دقیقه خیلی ملایم پوست سر را با روغن بادام شیرین ماساژ دهید، این کار برای درمان ریزش موها خیلی مفید است. این روغن‌ حاوی ویتامین E است و این ویتامین می‌تواند از ریزش موها جلوگیری کند و موجب ایجاد موهای پرپشت شوند.

خواص روغن بادام شیرین برای معده

درمان طبیعی زخم معده از دیگر خواص روغن بادام شیرین برای معده است. به گفته متخصصین طب سنتی؛ اگر بعد از صرف غذا ۳ قاشق روغن بادام شیرین اصل میل کنید و تا یک ساعت چیزی نخورید، سخت‌ترین زخم معده هم درمان خواهد شد.

خواص روغن بادام شیرین برای پوست

این روغن برای تمامی انواع پوست مناسب است. از خواص روغن بادام شیرین برای پوست: رفع خارش، زخم، خشکی، پوسته پوسته شدن، التهاب، اگزما، ترک پوست، تحریک و در موارد مواجهه با نور خورشید مناسب است. همچنین برای رفع تیرگی دور چشم و لک صورت هم بسیار کاربرد دارد.

طرز استفاده از روغن بادام شیرین برای پوست

روغن بادام شیرین نرم کننده، محافظ و مغذی پوست با فسادپذیری کم است. طرز استفاده از روغن بادام شیرین برای پوست و درمان آن بدین صورت است: قبل از خواب کمی روغن بادام روی پوست دور چشم و لک های صورت یا جاهایی که دچار التهاب و تحریک هستند بمالید و کمی ماساژ دهید .صبح هنگام با آب سرد صورتتان را شستشو دهید ، این روش را هر شب تکرار کنید تا تیرگی دور چشم و تحریکات پوستی و تیرگی پوست شما رفع شود.

این مطلب مفید بود؟بله۳۹خیر۵
4.4 stars from 44 votes
sargrami3