اثرات ضد میکروبی روغن درخت چای در رایحه درمانی

روغن درخت چای

درخت چای

نباید درخت چای (Ti - Tree or Tea tree) را با نوشیدنی معروف یعنی چای با نام علمی Camellia thea اشتباه گرفت. همانند کاجپوت، نیائولی، میخک، اکالیپتوس و مورد؛ درخت چای نیز متعلق به خانواده مورد (Myrtaceae) میباشد. ویژگی برجسته مشترک در تمامی روغنهای فرار این خانواده اثر ضد عفونت آنهاست. اجزاء فعال روغن درخت چای عبارتند از مقادیر زیادتری ترپینئول همراه با الکلها و مونوترپن های مختلف.

تشخیص روغن درخت چای اصل

در تشخیص روغن درخت چای اصل باید دانست این روغن ممکن است زرد کمرنگ یا تقریبا بیرنگ باشد و بوی دارویی قوی تا حدودی شبیه به اکالیپتوس دارد. بعلت تعدد انواع و زیر گونه های جنس Melaleuca همانند کاجپوت و نیائولی؛ ممکنست سردرگمی و جایگزینی در انتخاب روغن درخت چای رخ دهد، لذا این روغن باید از یک تهیه کننده متخصص خریداری شود تا روغن درخت چای اصل که واجد ویژگیهای درمانی است؛ تهیه گردد.

اگرچه روغن درخت چای تقریبا مهمترین روغن گروه Melaleucaاست که در آروماتراپی مورد استفاده قرار می گیرد، در اروپا کمتر از بقیه روغنهای این گروه به کار رفته و احتمالا در گذشته بجای کاجپوت یا نیائولی به فروش می رسیده است.

خواص روغن درخت چای

طیف کاربردها و خواص روغن درخت چای بسیار گسترده است. این کاربردها به ۲ واقعیت مهم مرتبط با هم بستگی دارد. از آنجا که این روغن بر ضد هر ۳ گروه میکروبها (باکتریها، قارچها و ویروسها) فعال است، موجب شگفتی میشود. برخی از خواص روغن درخت چای عبارتند از:

 • روغن درخت چای محرک بسیار قدرتمند سیستم ایمنی بدن است لذا هنگامی که بدن بوسیله هریک از این ارگانیزم ها تهدید میشود، توانایی پاسخ بدن را افزایش میدهد. روغن درخت چای برای سرماخوردگی، آنفلوانزا و بیماریهای عفونی دوران کودکی ارزشمند است. در صورتی که با شروع اولین علائم سرماخوردگی یا انفلوانزا از روغن درخت چای بصورت استحمام استفاده شود، موجب تعریق زیادی خواهد شد که سالهاست در درمانهای طبیعی (naturopathy) و سایر انواع التيام طبیعی بعنوان پاسخ ارزشمندی به عفونت مطرح است. در اغلب موارد بروز این حالت برای توقف گسترش سرماخوردگی با آنفلوانزا کافیست و هرچند عفونت را سرکوب نمی کند اما بصورت بسیار مؤثری با عفونت مقابله می نماید.
 • روغن خالص درخت چای برای درمان تب خال بسیار مؤثر است. در شروع احساس سوزش و قبل از بروز تاولها، آنرا روی ناحیه بمالید. در بعضی از افراد اگر ابتدا آنرا با مقدار کمی الکل مخلوط کنند، مؤثرتر خواهد بود. با همین روش میتوان تاولهای ایجاد شده در زونا و آبله مرغان را درمان نمود. با قرار دادن روزانه یک قطره از روغن درخت چای روی مرکز زگیل و پوشاندن آن با یک لایه پلاستیکی، میتوان زگیل را ریشه کن نمود. برای حصول نتیجه درمانی ممکنست چند هفته وقت لازم باشد اما بالاخره اثربخش خواهد بود.
 • از روغن درخت چای در فرآورده های پوستی ضد آکنه استفاده شده (از جمله در ایران) و بصورت متناوب با روغنهایی مانند اسطوخدوس و برگاموت که بیشتر بصورت سنتی مورد استفاده قرار میگیرند، به کار میرود. بوی کاملأ دارویی روغن درخت چای مخصوصا برای پسران نوجوان که ممکن است در استفاده از لوسیونهای دارای بوی شیرین تر (ملایمتر) بسیار محتاط باشند، خوشایند است. 
 • مسلما تعداد قابل توجهی از روغنهای فرار بر ضد باکتریها و ویروسها فعال هستند اما روغنهای فرار ضد قارچ نسبتا کم هستند و روغن درخت چای دارای این ویژگی است. این روغن یک درمان مؤثر برای عفونتهای قارچی از قبیل کچلی ringworm) و پای ورزشکاران ( athlete ' s foot) است.
 •  کاربرد بسیار مهمتر روغن درخت چای در کنترل Candida albikans است که در شرایط طبیعی بصورت بی ضرر در روده زندگی میکند اما میتواند تکثیر نموده و علائم مختلفی از جمله برفک (thrush) و عفونتهای واژن را ایجاد نماید. در آروماتراپی برای درمان عفونتهای کاندیدائی از مصرف موضعی با افزودن اسطوخدوس شرمگی (Myrrh) یا روغن درخت چای بصورت منفرد یا ترکیبی به آب وان استفاده میشود. هرچند روغن درخت چای احتمالا قویترین روغن در این گروه است، اما ممکن است موجب تحریک غشاهای مخاطی گردد لذا به میزان بسیار کم و بسیار رقیق در ترکیب با مرمکی یا اسطوخدوس به کار می رود. روغن درخت چای با کاهش سرعت تولید مثل کاندیدا و تقویت توانایی بدن برای مقابله با آن، به کنترل كانديدا کمک می نماید.
 • اثر روغن درخت چای در تحریک سیستم ایمنی؛ مخصوصا در بیماریهای ناتوان کننده مانند منونوکلئوز عفونی (glandular fever)، افرادی که بطور مکرر دچار عفونت میشوند یا کسانی که بدنبال هر نوع بیماری به کندی به حالت طبیعی برمی گردند، کمک کننده است. در تمامی این موارد از جمله عفونتهای ناشی از کاندیدا لازم است درمان تا هفته ها بعد از برطرف شدن علائم ادامه یابد زیرا روغن درخت چای تقویت کننده سیستم ایمنی است و با ادامه ندادن درمان همان علائم یا علائم دیگر ظاهر خواهند شد.
 • بعلت اثر درخت چای روی سیستم ایمنی، بدیهی است که به احتمال مصرف آن در بیماران مبتلا به ایدز بیندیشیم. در حقیقت در این ارتباط روغن درخت چای مورد بررسی قرار گرفته و نتایج امیدوار کننده ای بدست آمده است.
 • به عنوان یک اقدام پیشگیری کننده، روغن درخت چای برای افزایش قدرت بیماران قبل از انجام جراحی به کار رفته است. با استفاده از این روغن در استحمام و ماساژ به مدت چند هفته قبل از جراحی و ادامه آن با ماساژ، شوک پس از جراحی کاهش می یابد اما از انجام ماساژ در نواحی نزدیک به محل انجام جراحی زخم یا اسکار اجتناب نمائید.
 • روغن درخت چای را بصورت بخور در موارد التهاب غشای مخاطی سیستم تنفسی (نزله)، سینوزیت و تمامی موارد مصرف اکالیپتوس، بصورت ترکیبی در یک کرم محافظتی برای برطرف نمودن بثورات محل پوشک بچه (nappy rash) و بعنوان یک اقدام پیشگیری کننده بصورت محلولهای شستشو برای پوشک بچه امتحان کنید.

طرز استفاده روغن درخت چای برای جوش

طرز استفاده روغن درخت چای برای جوش بدین صورت است که با قرار دادن یک قطره روغن درخت چای روی هریک از این بثورات، گرمی و درد آنرا سریعا کاهش خواهد داد و بثورات بسیار سریع ناپدید خواهند شد. همچنین روغن درخت چای برای بثورات جلدی بزرگ، ملتهب و غالبا دردناک اطراف بینی و چانه که در بعضی از خانمها چند روز قبل از شروع قاعدگی ایجاد میشود، بسیار خوب است.

مضرات روغن درخت چای

بعضی از مضرات روغن درخت چای عباتند از:

 • مصرف روغن درخت چای در حاملگی و کودکان مجاز، اما استفاده از آن حین زایمان و پس از زایمان غیر مجاز است.
 • روغن درخت چای در بعضی از افراد موجب تحریک پوست میشود لذا افراد دارای پوستهای حساس باید برای افزودن به آب وان، از مقادیر بسیار کم و رقیق شده در یک روغن حامل استفاده نمایند. حتی افزودن ۳ قطره از روغن درخت چای به یک وان پر از آب میتواند واکنشهای پوستی را در یک فرد بالغ برانگیزد.
این مطلب مفید بود؟بله۱۸خیر۳
4.3 stars from 21 votes
sargrami3