عرقیات گیاهی

 • عرق بومادران

  عرق بومادران

  گیاه بومادران گیاه بومادران دارای طبعی سرد است. این گیاه را علف هزار برگ هم می نامند. این گیاه معطر دارای اسانس، اینولین و کمی تانن است. بومادران خاصیت ضد باکتریایی، ضد التهابی و ضدعفونی کننده دارد و به دفع سموم بدن و افزایش اشتها کمک می کند. در ادامه به برخی خواص عرق بومادران اشاره می کنیم.

 • خواص عرق نعناع چیست؟

  خواص عرق نعناع چیست؟

  نعناع نعناع گیاهی است علفی، پایا و دارای ساقه هایی بلند، نوع خزنده و زیر زمینی که از نوع اول آن در محل گره ها دسته ای از ریشه های نابجا به درون زمین نفوذ کرده از سمت مقابل آن، یک شاخه قائم و برگدار و کوچک خارج می شود.

 • عرق شاتره چه فوایدی دارد؟

  عرق شاتره چه فوایدی دارد؟

  گیاه شاتره شاهتره یا شاتره گیاهی است علفی، یکساله با ساقه ای شکننده، کوتاه و شاخه دار است. برگهای آن به رنگ سبز متمایل به آبی است. گلهای کوچک لوله ای شکل آن که به سادگی قابل شناسایی هستند. به صورت مجموعه ای روی یک خوشه به رنگ بنفش می رویند، میوه آن مدور است.

 • خواص عرق زرشک در طب سنتی

  خواص عرق زرشک در طب سنتی

  زرشک زرشک درختچه ای خاردار با برگ های بیضی و دندانه دار است که این برگ ها به صورت دسته ای در کنار تیغ ها می رویند. گل های زرد رنگ آن به صورت خوشه های آویزان رو به پایین هستند، میوه آن شلجمی شکل و قرمز رنگ است، غیر از میوه تمام گیاه تا حدودی سمی هست.

 • خواص عرق شوید در طب سنتی

  خواص عرق شوید در طب سنتی

  طبع عرق شوید طبع عرق شوید طبع گرم و خشک است. نام های محلی و معروف شوید عبارتند از: شود- شبت- کرسوه- رازیانه کاذب- شوا -انتون -شوی -برشوذ و شویگر. در ادامه به خواص عرق شوید در طب سنتی اشاره می کنیم.

 • خواص درمانی عرق مرزه

  خواص درمانی عرق مرزه

  گیاه مرزه گیاه مرزه از تیره نعناع است. دوران گلدهی مرزه تیر و مرداد و زمان برداشت آن خرداد تا شهریور (سر شاخه ها) است. وطن اولیه این گیاه مناطق مدیترانه بوده و از قدیم تصور بر این بوده که فعالیت نیروی جنسی را تحریک می کند. از عطر این گیاه استفاده های فراوانی می نموده اند.

 • عرق زیره

  خواص درمانی عرق زیره

  گیاه زیره زیره گیاهی است دو ساله با ریشه عمیق، ساقه کوتاه و برگ های دندانه دار گل آذین چتر مرکب بوده و گل ها به رنگ سفید یا صورتی می باشند. میوه آن دی آلن بوده و تمام گیاه معطر است. زیره ساقه ای بی کرک، شفاف و به ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر دارد، برگ های آن به رنگ سبز روشن است.

 • عرق زنیان

  عرق زنیان

  زنیان زنیان یا نانخواه ، میوه هائی ریز تقریبا گرد از دو طرف فشرده شده حاوی دو بخش است که در قسمت وسط کمی از یکدیگر فاصله پیدا می کنند. این میوه ها به رنگ خاکستری متمایل به قهوه ای بوده بر روی هر بخش آن پنج خط برجسته و موازی زرد رنگ مشاهده می گردد.

 • عرق رازیانه

  عرق رازیانه

  رازیانه رازیانه گیاهی است دوساله، پایا، با ساقه ای راست و شیار دار و برگهای متناوب با بریدگی های عمیق و نخی شکل، در انتهای ساقه گل آذین چتر مرکب متشکل از گل های کوچک زرد قرار دارد، میوه های آن به صورت دو فندقه تمام گیاه دارای اسانس است.

 • عرق خارشتر

  عرق خارشتر

  خارشتر خارشتر از تیره خارهای دارویی است. خارشتر گیاهی است پر شاخه با ساقه های خاردار و برگ های کوچک، از خارشتر، ترنجبین تهیه می شود. برای به دست آوردن ترنجبین شاخه های گیاه خارشتر را بریده و در چادرها ریخته و می تکانند تا آنچه در روی آن بسته است جدا گردد.