خواص عرق نعناع چیست؟

خواص عرق نعناع چیست؟

نعناع

نعناع گیاهی است علفی، پایا و دارای ساقه هایی بلند، نوع خزنده و زیر زمینی که از نوع اول آن در محل گره ها دسته ای از ریشه های نابجا به درون زمین نفوذ کرده از سمت مقابل آن، یک شاخه قائم و برگدار و کوچک خارج می شود. برگ های آن متقابل، بیضوی، نوک تیز، دندانه دار، کمی پوشیده از کرک، به درازی ۴ تا ۷ سانتی متر و به عرض ۲ تا ۳ سانتی متر است، از کلیه اندام های هوایی این گیاه بوی معطر استشمام می شود. ولی اگر جویده شود، علاوه بر بوی اسانس، احساس خنکی نیز در مخاط دهان می گردد. ساقه این گیاه، چهار گوش و به رنگ قرمز مایل به بنفش یا مایل به ارغوانی است و در محل هر یک از گره های آن دو برگ متقابل دیده می شود. گلها بنفش رنگ بوده و در انتهای شاخه ها به صورت خوشه ای می رویند میوه فندقه و چهار تایی است. این میوه ها بندرت شکل می گیرند، چرا که گیاه بوسیله جوانه های موجود در ساقه زیر زمینی خود تکثیر می شود.

نام های محلی و معروف نعناع عبارت است از: نعناء سبز- نعنع لعام- لمام – نانا -پانه - سبزی هزارپا -متن – مائت- حشر- میزارما -حشرما - افراسمون – افراسیمو- قوته –پادنه - مانته.

ترکیبات نعناع عبارتند از: اسانس نعناع (مانیتول و...)، میتل استر، مانتون، مواد تلخ ، تانن ها و...

خواص عرق نعناع

برخی از خواص عرق نعناع در طب سنتی بدین قرار است:

 • به منظور تقویت اعصاب و رفع ناراحتی های روحی و خستگی روزانه، دو فنجان عرق نعناع میل نمایید.
 • مصرف عرق نعناع به منظور تقویت روده، تقویت کبد و تقویت کلیه ها مفید و مؤثر است.
 • جهت افزایش توان جنسی از عرق نعناع استفاده کنید.
 • عرق نعناع صفرا آور می باشد.
 • به جهت کاهش کلسترول اضافی خون و کاهش فشار خون به طور مرتب عرق نعناع مصرف نمایید.
 • عرق نعناع قلب را تقویت میکند و در رقیق کردن خون و تصفیه خون اثر به سزایی دارد.
 • برای درمان ورم روده بسیار مفید است.

خواص عرق نعناع برای معده

برخی از خواص عرق نعناع برای معده عبارتند از:

 • در کم کردن اسید معده کمک شایانی می کند و سوزش معده را از بین میبرد.
 • برطرف کننده معده درد ناشی از سردی است.
 • جوشانده عرق نعنا و بارهنگ در درمان نفخ معده موثر است.
 • باعث شل شدن عضلات دستگاه گوارش می شود و جریان صفرا را افزایش می دهد، بنابراین برای سوءهاضمه، نفخ ،کولیک (قولنج) و سایر مشکلات گوارشی مفید می باشد.
 • در طب سنتی برای درمان سرطان های گوارشی یک لیوان عرق نعنا را به همراه یک قاشق مرباخوری تخم بارهنگ بمدت ۱۰ دقیقه می جوشانند و سپس با عسل شیرین می کنند. این محلول باید ناشتا خورده شود.

خواص عرق نعناع برای پوست

از خواص عرق نعناع برای پوست، رفع کک و مک ایجاد شده روی پوست صورت است. بدین صورت که دو واحد عرق نعناع و یک واحد عسل و یک واحد سرکه انگور را با هم مخلوط کرده و برای رفع کک و مک پوست شبها قبل از خواب میل شود.

همچنین اگر بر روی پوست لب مالیده شود بعلت خواص تحریک کنندگی لب را برجسته تر نشان می دهد.

خواص عرق نعناع برای لاغری

از خواص عرق نعناع برای لاغری این است که مصرف عرق نعناع در جلوگیری و مداوای پرخوری موثر است و باعث کور کردن اشتها می شود.

خواص عرق نعناع برای کبد

برخی خواص عرق نعناع برای کبد عبارت است از:

 • برای برخورداری از خواص عرق نعناع برای کبد کافیست مقداری عرق نعنا را با آب لیموی تازه و پوست لیموی رنده شده و اندکی آب پرتقال مخلوط کنید و کمی عسل به آن اضافه کنید. این نوشیدنی برای پاکسازی کبد بسیار موثر است.
 • برای درمان کبد چرب هم باید دو واحد نعناع را بایک واحد سرکه سیب و مقداری عسل ترکیب کرد و هر شب یک لیوان قبل از خواب مصرف کرد.

عرق نعنا در دوران شیردهی

مصرف عرق نعناع در دوران شیردهی می تواند باعث ازدیاد شیر درخانمها شود و همچنین بعلت خاصیت ضد نفخی که دارد مانع دل درد در نوزادان می شود.

عرق نعناع و یبوست

عرق نعناع و یبوست رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. بدین صورت که مصرف زیاد عرق نعناع باعث ایجاد یبوست میشود. بخاطر این خاصیت، عرق نعناع در درمان اسهال استفاده می شود و در موارد یبوست منع منصرف دارد.

این مطلب مفید بود؟بله۲۳خیر۲
4.6 stars from 25 votes
sargrami3