خواص هلو در طب سنتی

خواص هلو در طب سنتی

میوه هلو

میوه هلو دارای درختی نسبتا کوتاه، پوست درخت قهوه ی مایل به سرخ است. برگ هایش دراز و نوک تیز است. گل هایش که بسیار زود باز می شوند، به صورت منفرد و یا دو گانه روی شاخه می روید. دمگل ندارد و گلجامش شامل سه برگ است که معمولا صورتی است. میوه اش سفت، درشت، گرد و پرز دار است و به رنگ های سرخ، زرد و صورتی یافت می شود. هلو از تیره گلسرخیان است و برگ، گل ومیوه آن خواص درمانی دارند.

هلو شامل ویتامین های , A C, B ومواد قندی، اسید سیتریک و مالیک، صمغ، مواد کتینی، روغن، تانن، آهن و برم است.

طبع میوه هلو

طبع میوه هلو سرد و تر است. در ادامه به خواص هلو در طب سنتی اشاره خواهیم کرد.

خواص هلو

برخی از خواص هلو عبارتند از:

 • ضد تشنج وآرام بخش است.
 • کرم کش، صفرابر و اشتها آوراست.
 • یکی از فواید هلو این است که برای درمان ورم پروستات مفید است.
 • روغنی را که از هسته هلو استخراج می شود به شکل محلول روی بر آمدگی ورم سودا می مالند یا می توان هسته هلو را کوبید به شکل پماد روی زخم های سوداوی استعمال کرد.
 • جوشانده ی برگ های تازه ی هلو به مقدار ۱۰گرم در یک لیتر آب نوشابه ای به وجود می آورد که خون را تصفیه می کند .
 • اگر گوش وزوز می کند، کمی روغن هسته ی هلو را به داخل گوش خود بریزید فورا صدای گوش شما ساکت خواهد شد.
 • گل خشک هلو، قولنج کلیه را درمان می کند. به این منظور باید تا ۳ گرم گل تازهی هلو یا ۵۰ تا ۱۰گرم برگ خشک درخت هلو را در یک لیتر آب جوش به مدت ۱۲ دقیقه دم کنید و پس از صاف کردن، با عسل یا شکر شیرین کرده و هر روز در فاصله ی غذای اصلی ۲تا ۳ فنجان از آن را بنوشید.
 • دم کرده گل یا برگ درخت هلو، بحران های ورم چرکی کلیه (نفریت) را تسکین می دهد. به این منظور باید ۱۵ تا ۳۰ گرم از گل های خشک یا ۲ تا ۳گرم از گل های تازه یا ۵۰ تا ۱۰گرم برگ خشک هلو را در یک لیتر آب جوش به مدت ۱۲ دقیقه دم کنید و پس از صاف کردن با عسل و یا شکر شیرین نموده و هر روز ۲ تا ۳ فنجان از آن را در فاصله ی غذاها بنوشید.

خواص هلو برای پوست

از خواص هلو برای پوست به چندین مورد می توان اشاره کرد:

 • گوشت هلو شاداب کننده و نرم کننده پوست است.
 • هلو ورم و خارش پوست را تسکین می دهد و برگهای تازه درخت هلو، تحریکات پوستی را معالجه می کند. به این منظور باید مقداری از برگ تازه درخت هلو را خرد کرده و به صورت مرهم روی جوش های چرکی صورت و بدن و یا هر نوع تحریکات دیگر پوستی بگذارید تا ورم و خارش پوست درمان یابد.

خواص هلو برای کودکان

از خواص برای کودکان این است که اگر شصت گرم گل هلو را در یک لیتر آب دم کنند. دم کرده ای به وجود می آید که وقتی به بچه ها داده شود اجابت معده را کمک می کند و یبوست آنان را به کلی برطرف می سازد.

خواص هلو برای یبوست

از خواص هلو برای یبوست این است که چون هلو مسهل است بنابراین مصرف آن در جهت درمان یبوست پیشنهاد می شود. بدین منظور ۲۰تا ۲۵ گرم برگ خشک شده ی هلو را به یک لیتر آب جوش بریزید برای اطفال از ۵ گرم نباید بیشتر باشد برای رفع یبوست، برای تنظیم کار روده و به عنوان صاف کننده ی خون، روزی یک فنجان از این دم کرده را پس از غذا بنوشید.

خواص هلو ناشتا

از خواص هلو ناشتا خوردن این است که اثر ادرار آور، مقوی و ملین دارد و کارهضم را آسان می کند و در دفع رسوبات ادراری موثر واقع می شود. بدین منظور پس از آن که پوست و هسته را گرفتید، آب هلو را بگیرید یک هفته صبح ها ناشتا بنوشید.

مضرات هلو

بعضی از مضرات هلو عبارتند از:

 •  افراد دیابتی باید از مصرف هلو پرهیز کنند.
 • کسانی که زخم معده دارند و یا مبتلایان به ورم معده و روده حتما هلو را با شکم خالی میل کنند.
این مطلب مفید بود؟بله۱۹خیر۲
4.5 stars from 21 votes
sargrami3