خواص گلابی در طب اسلامی

خواص گلابی در طب اسلامی

میوه گلابی

میوه گلابی معمولا در مناطق سردسیر کوهستانی لطيف و شاداب می شود و در مناطق مختلف ایران نیز کاشته می شود. درخت گلابی در برابر سرما از سیب حساس تر است. گل های گلابی در بهار کمی زودتر از سیب باز می شود. ميوه گلابی معمولا درشت و زرد رنگ، مخروطی شکل، گوشت دار شیرین یا ترش و آبدار است. و دانه های آن که شبیه دانه های به و سیب است در داخل میوه قرار دارد. ولی هیچ گونه لعابی ندارد.

طبیعت گلابی

طبیعت گلابی گرم است ولی طبیعت برگ آن سرد و خشک است. در ادامه به خواص گلابی در طب اسلامی اشاره خواهیم کرد.

خواص گلابی

بعضی از خواص گلابی عبارت است از:

  • گلابی خاصیت ادرار آور، تصفیه کنندگی خون، دفع کننده ی اسید اوریک و تامین کننده عناصر معدنی مورد نیاز بدن را دارد.
  • مصرف آن در بیماری های مختلف مانند انواع کم خونی ها، خستگی عمومی و بیماری سل، اثرات مفید ظاهر می کند.
  • بهتر است آب گلابی را با پوست و دانه و مغز گرفت چون حاوی منگنز است.
  • برای هضم غذا یک قاشق قهوه خوری پوست گلابی را که خشک شده در فنجان آب جوش دم کنید و بخورید.

برگ گلابی چه خاصیتی دارد؟

حتما از خود میپرسید برگ گلابی چه خاصیتی دارد؟ در اینجا به چند مورد از خواص برگ گلابی اشاره می کنیم.

  • یکی از خواص برگ گلابی این است که برای رفع سنگی که در مجاری ادرار متوقف شده، درمان تمام ناراحتی های ادرار از نوع تکرر ادرار، سوزش ادرار، آماس مثانه و حتی درمان وجود میکروب در ادرار بسیار مفید است. بدین منظور باید۵۰ گرم برگ جوان درخت گلابی را در دو لیوان آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه دم کرده، صبح، ظهر و شب هر ده یک یا دو استکان با کمی شکر تناول نمایید و تا رفع ناراحتی هر روز ادامه دهید.
  • گلابی برای تامین بهداشت و تقویت چشم مفید است. بنابر گفته جالینوس و همکارانش، چنانچه مقداری برگ درخت گلابی را بسوزانند تا دودش تمام شود و سپس این سوخته را شسته و با حرارت ملایم خشک نمایند و کاملا بکوبند تا فوق العاده نرم شده و از صافی بگذرد.
  • برای درمان اسهال می توانید ۱۱۰ گرم برگ خشک کرده درخت گلابی را در یک لیتر آب جوش بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید دم بکشد و پس از صاف کردن آن یک گلابی را بدون آن که پوست بکنید به برش های نازکی در آورده و در دم کرده گلابی بریزید تا آن را معطر کند و هر روز یک فنجان از آن میل کنید.
  • برای درمان قولنج و گرفتگی رگ ها به دم کرده برگ تازه درخت گلابی در یک لیتر آب ۱۰گرم پوست خشک کرده درختی پودر شده اضافه کنید. این دم کرده در درمان قولنج و گرفتگی رگ مفید و موثر است .

مضرات گلابی

از مضرات گلابی این است که کسانی که روده ضعیفی دارند از خوردن گلابی با پوست آن پرهیز کنند، زیرا پوست گلابی در روده ها تحریکاتی ایجاد میکند که باعث ناراحتی می شود.

این مطلب مفید بود؟بله۲۹خیر۲
4.7 stars from 31 votes
sargrami3