خواص توت فرنگی در طب سنتی

خواص توت فرنگی در طب سنتی

توت فرنگی

توت فرنگی گیاه علفی پایا و کوچک از تیره گلسرخیان است که طول ساقه اش بن ۱۰تا ۲۰ سانتی متر می رسد. برگهایش دارای برگچه های دندانه دار است و در زیر پرز دارد و دارای دمبرگ درازی است. گل توت فرنگی در اواسط بهار تا اواسط تابستان باز می شود توت فرنگی سرشار از ویتامین های C, B و شامل ترکیبات تانن، لولوز، فلاونویید، روغن چرب، آهن، آهک، فسفر، پتاسیم، منیزیم، ید و... است. در ادامه به خواص توت فرنگی در طب سنتی اشاره خواهیم کرد.

خواص توت فرنگی

برخی از خواص توت فرنگی عبارت است از:

 • شیره توت فرنگی طعم مطبوع و اثر تأمین کننده عناصر معدنی بدن، ضد رماتیسم و نقرس دارد. زیرا با مصرف آن دفع اسید اوریک به سهولت انجام می گیرد.
 • آب توت فرنگی، نیرو دهنده ی کبد و تنظیم کننده اعمال سیستم عصبی است.
 • مصرف آن در مبتلایان به تصلب شراین و سنگ کلیه اثرات درمانی ظاهر می کند به علاوه در مسمومیت هایی که خود به خود به علت فراهم شدن مواد سمی در بدن و یا ناشی از سموم میکروب (Auto - intoxication ) عارض می شود، اثرات درمانی ظاهر می کند.
 • ۲ تا ۳گرم ریزدم توت فرنگی را در یک فنجان آب جوش بیاورید و از صافی بگذرانید و بدان شکر بیفزاید. این جوشانده ادرار آور است و بخصوص در درمان نقرس و رماتیسم اثر درمانی دارد.
 • جوشانده مقداری برگ تازه توت فرنگی را در یک لیتر آب بجوشانید، در موارد ابتلا به اسهال، روزانه دو فنجان بنوشید.
 • میوه توت فرنگی لذيذ و مقوی است و برای درمان یبوست، کم خونی و بالا رفتن فشار خون مؤثر است.
 • جوشانده توت فرنگی را می توانید به صورت غرغره برای درمان گلو درد به کار ببرید.
 • چند برگ تازه توت فرنگی را بکوبید و در پارچه ای قرار داد روی زخم و دمل بگذارید تا زودتر تسکین یابد.
 • برای داشتن یک خمیر دندان طبیعی مقداری برگ و ریشه توت را خشک نموده و سپس بسایید. تا به صورت پودر در آید و با مسواک خشک این مخلوط را برداشته، روی دندان بکشید. جرم های دندان را برطرف می کنند. لثه ها را تقویت و به مینای دندان خیلی کمتر از خمیر دندان های امروزی صدمه می زند.
 • توت فرنگی برای درمان سنگ کلیه و دفع آن مصرف فراوان دارد. بدین منظور باید صبح، ظهر و شب هر وعده یک یا دو قاشق از پودر برگ توت فرنگی را در یک لیوان آب جوشانیده باکمی شکر تناول نمایند.
 • توت فرنگی سرشار از تانن است. به همین جهت قابض، تلخ، مدر، اشتها آور و مقوی است.
 • دکتر گلیورد هاوز غذاشناس نامی در کتاب های خود دم کرده ی برگ توت فرنگی را تجویز می کند. برگهاو ریشه های بوته توت فرنگی را چیده و خشک می کنند سپس آن را در مواردی که لازم است، دم کرده و یا می جوشانند و مصرف می نمایند.

خواص توت فرنگی برای صورت

یکی از خواص مهم توت فرنگی برای صورت، درمان لکه های صورت بانوان و روشنی پوست است. بدین منظور میوه ی توت فرنگی را نرم کوبیده بر لکه های صورت قرار دهند و روزی دو مرتبه تکرار نمایند تا بهبودی حاصل شود.

توت فرنگی مقوی و شاداب کننده است و به باز یافتن درخشندگی و نرمی پوست کمک می کند. یادآوری کنیم که به جز موارد آلرژی نسبت به توت فرنگی، می توان با له کردن تعدادی میوه رسیده، ماسکی فراهم کرد و روی صورت گذاشت، حدود بیست دقیقه نگه داشت. پس از آن با آب ولرم آب کشید.

توت فرنگی حاوی اسید میوه یا ” آلفا هیدروکسی اسید” می باشد که به اختصار به صورتAHA گفته می شوند. این اسیدها قادر هستند که لایه های شاخی و سفت روی پوست و به خصوص صورت را حل کنند. اسانس توت فرنگی می تواند بهتر جذب پوست شده و باعث تحریک گردش خون و یا تحریک تولید سلول های جوان شده و با یک سلسله اثرات باعث طراوت و تازگی پوست شود.

خواص توت فرنگی برای کودکان

خواص توت فرنگی برای کودکان عبارت است از:

 • توت فرنگی برای کودکان اثرات آرام بخش، ضد ترس و دلهره دارد. بدین منظور کودکان روزانه مقداری توت فرنگی یا مربای آن را به نسبت سن خود استفاده کنند. توجه کنید که توت فرنگی برای کودکان زیر یک سال ممنوع است.
 • برای بهبود حافظه در کودکان کمی توت فرنگی به رژیم غذایی روزانه آنها اضافه کنید. توت فرنگی پر از فیستین است که مسیرهای سیگنال دهنده را تحریک نموده و به بهبود حافظه کمک میکند.
 • توت فرنگی به علت دارابودن مقادیر کافی کلسیم و فسفر، در رشد و نمو کودکان و نوجوانان ، استحکام دندان ها و ترمیم شکستگی استخوان ها بسیار مؤثر است.

خواص توت فرنگی در بارداری

آهن موجود در توت فرنگی باعث افزایش تولید خون در بدن و سلول های بدن را فعال تر کرده و باعث شادابی آنها میشود. به دلیل مقادیر بالای اسید فولیک موجود در توت فرنگی مصرف آن در دوران بارداری برای جلوگیری از بروز نقایص لوله عصبی در جنین و جلوگیری از خطر تولد زودرس نوزادان توصیه میشود. همچنین توت فرنگی بخاطر وجود ویتامین c زیاد از بدن افراد باردار و جنین در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت می کند.

این مطلب مفید بود؟بله۲۱خیر۳
4.4 stars from 24 votes
sargrami3