خواص شوید در طب سنتی

خواص شوید در طب سنتی

شوید

شوید یا شود گیاهی است یک یا دو ساله که گاهی بلندی آن به یک متر نیز می رسد. ریشه آن راست و مخروطی شکل و سفید است. این گیاه بومی جنوب غربی و آسیا و آسیای میانه است و امروزه در بیشتر نقاط پرورانده می شود. شهرستان اقلید بزرگترین تولید کننده شوید در ایران است. میوه شوید بیضوی شکل، مسطح و به درازای ۴ میلی متر و پهنای ۳ میلی متر است. رنگ آن قهوه ای روشن و در سطح آن برجستگی هایی به رنگ زرد و در کناره های آن لبه بال مانندی به رنگ زرد روشن دیده می شود. تخم شوید دارای ۳ درصد روغن می باشد. در ادامه به خواص شوید در طب سنتی اشاره خواهیم کرد.

خواص شوید چیست؟

شوید آثار درمانی بسیاری دارد. برخی از خواص شوید عبارتند از:

  • تخم شوید را می توان برای ناخوشی معده، بی خوابی و ضد گاز معده بکار برد.
  • خانم های شیرده که شیر آنها کم است باید حتما روزی چند بار دم کرده تخم شوید بخورند و یا در غذای خود مصرف کنند که به طور معجزه آسائی شیر آنها زیاد خواهد شد.
  • از شوید برای دل درد در حیوانات نیز سود برده می شود و دام داران قدیم بخوبی از این موضوع آگاه بودند. مثلا برای گوسفند و بز کافی است که مقدار ۶۰۰ گرم تخم شوید به آنها داد که نفخ و دل درد را آرام کند.
  • در مورد بیمارانی که مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمی توانند در معده خود نگاهدارند بهترین درمان شوید است. این نوع بیماران باید دم کرده شوید را آهسته آهسته بنوشند.
  • در چین، حتی شوید را برای کمردردهایی که به علت گرفتگی عضلانی باشد به کار می برند.
  • دانه های شوید یک داروی عالی برای درمان نفخ شکم بوده و برای کولیک (قولنج) کودکان بسیار مناسب می باشد.
  • جویدن دانه های شوید باعث رفع بوی بد دهان می شود.
  • شوید در درمان بی خوابی استفاده می شود.
  • همچنین شوید ضد نفخ می باشد .

خواص شوید دم کرده

پزشکی گیاهی ایران خواص فراوانی را برای شوید قائل است مثلا در مورد درد شدید و ورم معده از دم کرده شوید بهره می جستند که اثر آرام بخش فوری دارد. 

خواص شوید برای لاغری

از دیگر خواص شوید اینست که برای کسانی که اشتهای زیادی به غذا ندارند و لاغر هستند بهترین دارو است زیرا تخم شوید اشتها را زیاد کرده، معده را نیرو می بخشد و انرژی لازم را به بدن می دهد.

خواص شوید در بارداری

تخم شوید در زنان باردار احتمال سقط جنین را به همراه دارد و بهتر است مصرف نشود.

خواص شوید برای چربی خون

یکی از خواص مهم شوید این است که مصرف برگ و ساقه های شوید برای پایین آوردن چربی خون مفید است.

خواص شوید خشک با ماست

برای آب کردن چربیهای شکم وپهلو باید شوید خشک شده را به ماست کم چرب اضافه کنید و از آن در میان وعده ها یا شام یا به عنوان دسر در وعده های غذایی میل کنید، شوید خشک یکی از بهترین چربی سوزهاست.

درمان باد فتق با داروهای گیاهی

یک نسخه کهن چینی برای درمان باد فتق نیز از تخم شوید استفاده می کند. بدین صورت که باید حدود ۴۰ گرم تخم شوید را بو دهید تا کاملا قهوه ای شود سپس آن را کاملا آسیاب کنید تا بصورت پودر در آید و بعد آن را با سرکه سیب آمیخته و نوش جان کنید.

این مطلب مفید بود؟بله۱۵خیر۶
3.6 stars from 21 votes
sargrami3