خواص درمانی و مضرات بادرنجبویه

تصویر فرنجمشک

گیاه بادرنجبویه(فرنجمشک)

بادرنجبویه یا ملیس که بزبان عربی ترنجان و در بعضی کتب فرنجمشک نامیده شده است. در کتب مختلف برای نام بادرنجبویه یا فرنجمشک ، گیاهی با نام علمی .Melissa officinalis L معرفی شده که گونه ای بومی شمال ایران است و با نمونه بازار گیاهان داروئی متفاوت است. این گیاه پایا و بوئی بسیار ملایم و مطبوع شبیه بوی بالنگ، بادرنج یا بادرنگ دارد و بدین سبب نام محلی بالنگ بو یا بارنگ بو را بر آن نهاده اند که در کتب قدیم و جدید همین نام تغییری جزئی یافته و به صورت بادرنجبویه نوشته شده است. قسمت های مورد استفاده در پزشکی برگ و سرشاخه های جوان آن است.

طبع بادرنجبویه

طبع بادرنجبویه یا فرنجمشک گرم است. فرنجمشک مقوی مغز، قلب، معده، جگر و حواس پنجگانه است.

خواص بادرنجبویه

بعضی از خواص بادرنجبویه بدین شرح است:

  • جویدن بادرنجبویه یا خوردن جوشانده فرنجمشک جهت رفع بوی بد دهان و بیماری های دندان و لثه مفید است.
  • مصرف برگهای بادرنجبویه برای درمان افسردگی و تنش های عصبی مفید می باشد.
  • ضد نفخ بوده و در افرادی که در هنگام عصبی شدن دچار مشکلات گوارشی میشوند مناسب می باشد.
  • برای پایین آوردن تب نیز از آن استفاده می شود.
  • بادرنجبویه یا فرنجمشک ضد ویروس است و مصرف خوراکی و یاگذاشتن آن بر روی تبخال باعث بهبود آن می شود.
  • مصرف بادرنجبویه باعث رفع قولنج، تنگی نفس و خفقان می شود.

خواص بادرنجبویه در قاعدگی

از خواص بادرنجبویه در قاعدگی این است که:

  • چنانچه بانوان قبل از زمان یائسگی، سیکل قاعدگیشان بند آمده باشد، با نشستن در تشتی پر از آب که حاوی بادرنجبویه باشد دوباره جریان خون قاعدگی باز می شود.
  • برای رفع تاخیر در قاعدگی دختران و زنان ضعیف، اثر شفا بخش دارد. برای مصرف بدین منظور باید ۲۰ تا ۵۰ گرم از گیاه بومادران را در یک لیتر آب ریخته و بمدت چند دقیقه دم کنند. برای رفع تاخیر در قاعدگی ازین دمکرده سه بار در روز بنوشند.

درمان افسردگی و اضطراب در طب سنتی

بادرنجبویه را به عربی "مفرح القلب المحزون" می نامند، لذا برای درمان بیماری های روحی از قبیل حزن، اندوه، افسردگی، نگرانی، اضطراب، وحشت و کابوس در طب سنتی بکار می رود. برای این منظور بیمار باید دو تا سه قاشق غذاخوری از بادرنجبویه خشک را در یک و نیم لیوان آب دم کرده یا بجوشاند. سپس سه بار در روز یک استکان از این دمکرده را با کمی قند میل کند و این عمل را تا رفع افسردگی و اضطراب و ناراحتی روحی اش ادامه دهد.

مضرات بادرنجبویه

از مضرات بادرنجبویه یا فرنجمشک اینست که اگر بیش از حد درمانی مصرف شود ایجاد مسمویت و خواب عمیق و کاهش فشار خون را به دنبال دارد.

این مطلب مفید بود؟بله۲۵خیر۳
4.5 stars from 28 votes
sargrami3