دمنوش گل قاصدک

دمنوش گل قاصدک

گل قاصدک

گل قاصدک از گیاهی خودرو و چند ساله، دارای گلهای زرد است. تقریبا همه قسمت های گیاه قاصدک مانند برگ، گلبرگ و ریشه آن قابل مصرف است. گل قاصدک سرشار از مواد مغذی مختلفی مانند فیبر غذایی، کلسیم ویتامین A، بتاکاروتن، ویتامین، پتاسیم و ویتامین K است که برای بدن مفید می باشد. ریشه و برگ قاصدک را در زمانهای خاصی از سال برداشت می کنند (برگها در بهار و ریشه در پاییز) تا برای مصارف پزشکی آماده سازی شوند.

خواص دمنوش قاصدک

برخی از خواص دمنوش قاصدک بدین قرار است:

  • مقدار کلسیم موجود در آن برای رشد استخوان ها بسیار مفید است.ازضعیف شدن استخوان جلوگیری می کند.
  • این گل سرشار از آنتی اکسیدان مانند ویتامین C و Luteolin است که استخوان را در برابر آسيب محافظت می کند.
  • سموم بدن و رادیکال های آزاد را دفع می کند.
  • گل قاصدک برای درمان کلیه سنگ ساز در طب سنتی هم استفاده می شود.
  • قاصدک منبع عالی بتاکاروتن می باشد و به بدن درتولید ویتامین A کمک می کند.
  • دمنوش قاصدک برای کبد فوق العاده مفید است.
  • برای کمک به درمان آکنه و اگزما از دمنوش گل قاصدک استفاده کنید.

دمنوش ریشه قاصدک

دمنوش ریشه قاصدک درافزایش ترشح صفرا تاثیر دارد. ریشه قاصدک با تحريک کبد مانع ایجاد سنگ صفرا می شود. بدین منظور باید روزی ۲ تا ۸ گرم از ریشه گیاه و ۴ تا ۱۰ گرم برگ خشک آن را بصورت دمنوش نوشید.

پاکسازی دستگاه گوارش

شاید این سوال پیش بیاید که گل قاصدک چگونه باعث پاکسازی دستگاه گوارش می شود؟

گل قاصدک به هضم غذا کمک می کند. این گیاه به عنوان ادرارآور طبیعی، سموم را ازكليه ها دفع می کند و مانع رشد میکروب ها می شود.

ریشه این گیاه به طور طبیعی باکتری مفیدی به حساب می آید و به عملکرد باکتری های طبیعی موجود در دستگاه گوارش کمک می کند و باعث پاکسازی دستگاه گوارش می شود.

درمان کلیه سنگ ساز در طب سنتی

برای درمان کلیه سنگ ساز در طب سنتی از قاصدک نام برده شده است. اگر کلیه شما سنگ ساز است قبل از اینکه دچار مشکل شود ۴ تا ۱۰۰ گرم برگ خشک قاصدک را با ۱۰۰ میلی لیتر آب جوش دم کنید و روزانه ۳ مرتبه از این دم کرده میل کنید. توجه داشته باشید کسانی که از گیاه قاصدک برای درمان کلیه سنگ ساز در طب سنتی استفاده می کنند باید روزانه دو لیتر هم آب بنوشند.

طرز تهیه دمنوش گل قاصدک

طرز تهیه دمنوش گل قاصدک بدین صورت است که ابتدا ۲۰ گرم ریشه خشک قاصدک را با یک لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید، سپس آن را صاف کنید. هرروز سه مرتبه (صبح، ظهر و شب) به اندازه یک فنجان از این جوشانده میل کنید. این دوره درمانی را برای درمان مشکلات گوارشی یک ماه ادامه دهید واگر لازم بود به مدت ۳ ماه این کار را تکرار کنید.

این مطلب مفید بود؟بله۲۸خیر۶
4.1 stars from 34 votes
sargrami3