دمنوش های آرامبخش برای بیماریهای اعصاب

دمنوش های آرامبخش برای بیماریهای اعصاب

دمنوش ترکیبی آرامبخش

سه نمونه دمنوش ترکیبی آرامبخش و موثر بر سیستم اعصاب و همچنین طرز تهیه این دمنوش های آرامبخش برای شما در اینجا آورده شده است:

 • ریشه سنبل الطیب، برگ نعناع و گیاه اسطوخودوس بمیزان یکسان

طرز تهیه دمنوش آرامبخش:

یک قاشق مرباخوری از مخلوط فوق را با یک فنجان آب جوش مخلوط کرده و روزانه تا دو فنجان میل شود.

 

 • ریشه سنبل الطیب، گل رازک، گیاه اسطوخودوس، گیاه فرنجمشک، گل بابونه و میوه انیسون بمیزان مساوی

طرز تهیه دمنوش آرامبخش:

یک قاشق غذاخوری از مخلوط فوق را با یک فنجان آب جوش مخلوط کرده و روزانه دو فنجان میل شود.

 

 • گل بابونه یک قسمت،گیاه اسطوخودوس یک قسمت، برگ نعناع یک قسمت، ریشه سنبل الطیب دو قسمت، میوه رازیانه سه قسمت، گل و برگ پاخرى سه قسمت

طرز تهیه دمنوش آرامبخش:

یک قاشق مرباخوری از مخلوط فوق را با یک فنجان آب جوش مخلوط کرده و دوبار در روز هر بار یک فنجان میل شود.

دمنوش گیاهی برای افسردگی

در این قسمت به معرفی چند دمنوش گیاهی برای افسردگی و کمک به درمان آن می پردازیم:

 • دمنوش متشکل از چهار گرم بابونه، دو گرم گل زیرفون و چهار گرم بهار نارنج. این مواد را در یک لیتر آب مخلوط کرده، بمدت بیست دقیقه دم بکشد و روزانه دو فنجان از آن می نوشند.
 • دمنوش بادرنجبویه به در هم ریختگی وضع عصبی، افسردگی، خستگی روحی پایان میدهد. بدین منظور نیم مشت از گیاه خشک شده را در یک لیتر آب دم می کنند و روزانه دو فنجان از آن می نوشند.
 • افراد افسرده دمنوشی با ترکیب زیر تهیه کرده، هر شب یکبار میل نمایند. دو گرم از گیاهان شاه پسند، زیرفون، مریمی و آویشن شیرازی را به ازای یک لیوان آب بصورت دمنوش در آورده و میل کنند.
 • دمنوش مریم گلی حالت تشنج و افسردگی را تسکین می دهد. پنج تا بیست گرم آنرا در سه فنجان آب جوش دم کنید و هر روز یک تا سه فنجان آنرا بنوشید.
 • مصرف دمنوش بهار نارنج و گل سرخ ولیک را به خانمهایی که از سر حد پنجاه سالگی گذشته اند و گاهگاه در خود احساس التهاب و حرارت می کنند و یا بی جهت دچار غم و اندوه و گرفتگی خاطر می شوند توصیه میشود. این خانمها می توانند ترکیبی از پنج گرم گل سرخ ولیک و پنج گرم تیول، پنج گرم برگهای مرزنگوش و بیست گرم برگ کاهو را در یک لیتر آب دم کنند و هر روز چهار فنجان از آنرا بنوشند.
 • برای تهیه دمنوش علف چای، یک قاشق چایخوری پر از برگ خشک شده علف چای را در یک فنجان آب جوش ریخته و یک دقیقه دمکرده و سپس صاف نمائید. روزانه تا ۳ فنجان چای میل نمائید. این چای را به مدت ۱۰ روز میل کنید و هر بار تازه تازه بنوشید، حالات افسردگی از بین می رود .
 • برای تهیه دمنوش کاسنی، یک قاشق چایخوری پر از ریشه های ریز شده و خشک کاسنی را به مدت ۱۲ ساعت در یک فنجان آب سرد خیسانده و کمی حرارت دهید و سپس از صافی عبور داده و روزانه ۲ فنجان میل کنید. به مدت یک هفته می توانید این عمل را تکرار کنید. با نوشیدن این چای نشاط و انرژی زیادی کسب می کنید.
 • برای تهیه چای مخلوط موثر برای درمان افراد افسرده باید یک قاشق چایخوری پر و بطور مساوی از برگ خشک گزنه، بومادران و دم اسبی را در یک فنجان آب جوش ریخته و به مدت یک دقیقه دمکرده و از صافی عبور داده و صبح و عصر کم کم تا به هنگام خواب میل نمائید. این عمل به مدت ۵ روز ادامه دهید و هر روز ۲ فنجان چای میل شود.

دمنوش گیاهی برای کاهش استرس

چند دمنوش گیاهی برای کاهش استرس عبارتند از:

 • دمنوش برگ به لیمو (ورون) برای درمان خستگی های روحی، اضطراب، دلهره، طپش قلب، اثر شفابخش دارد. برای این منظور مقدار ۵ تا ۱۰ گرم برگ به لیمو را در نیم لیتر آب جوش دم کرده، بیمار روزی چند استكان میل نماید .
 • مصرف یک فنجان دمنوش متشکل از۳۰ گرم به لیمو همراه با ۱۵ گرم تیول، زیرفون یا رازک و یا سنبل الطیب قبل از خواب و بمدت چند شب برای رفع دلهره و تشویش و نگرانی دائمی بسیار موثر است.
 • دمنوش گل ساعتی بدین صورت که برگ و گل آنرا، بمیزان ۲ درصد دم کرده، ۲۰ دقیقه بماند و۲یا ۳ فنجان در روز با شکم خالی بنوشند.
 • دمنوش علف گربه یا سنبل الطیب  نیز برای کاهش استرس بسیار موثر است.

دمنوش برای آرامش اعصاب

تعدادی از دمنوش های موثر برای آرامش اعصاب عبارتند از:

 • مصرف دمنوش گل یا ریشه پامچال همراه با (مریم گلی) و مرزنگوش به نسبت ۱۵ گرم پامچال و ۱۵ گرم از مرزنگوش و ۱۵ گرم مریم گلی برایدرمان ناراحتی های عصبی و آرامش موثر است. بدین منظور بعد از صاف کردن دمنوش با کمی عسل شیرین کرده و تا سه روز، روزی ۳ فنجان قبل از غذا میل نمایند. این دمکرده برای زنان باردار ممنوع است.
 • دمکره رازيانه برای رفع عوارض و ناراحتی اعصاب و تسکین دردهای عصبی و برگشت آرامش و بی قراری موثر است. بدین منظور باید چند فنجان از دم کرده دانه های نیم کوب شده رازیانه را بعد از صاف کردن کمی با عسل شیرین نموده و بعد از غذا میل نمایند. اما باید مواظب بود که اسانس آن از سوراخ قوری خارج نشود. ضمنا این دمنوش زیاد کننده خون، اشتها آور و مقوی می باشد.
 • دمنوش سنبل الطيب جهت آرامش اعصاب و رفع تشنج و التهاب و ایجاد میل به استراحت و دوری از سر و صدا موثر است.  با مصرف روزی ۳ فنجان دمنوش ریشه سنبل الطیب (مخلوط با کمی آویشن ) به نسبت ۳۰ گرم ریشه در یک لیتر آبجوش که بعد از صاف کردن با عسل آنرا شیرین نموده میل کنند. دمنوش سنبل الطیب فشارهای عصبی را رفع کرده و طپش قلب را هم از بین می برد و دمنوش این گیاه اثر شفابخش دارد و اغلب خانواده ها آنرا مورد استفاده قرار می دهند.
 • مصرف دمنوش ریحان، دمنوشگل بابونه، دمنوش برگ مریم گلی (مریم نخودی) و دمنوش ریشه یا تمام گیاه گل قاصد (شیرمال، کاسنی زرد) هم در طب سنتی برای آرامش اعصاب تجویز می شود.

بهترین دمنوش برای اعصاب

یکی از بهترین دمنوش ها برای اعصاب نسخه آرام بخش زیر است:

 بابونه ۱۰ گرم، اسطوخودوس ۳۰گرم، برگ نعناع ۲۰ گرم، سنبل الطیب۲۰ گرم، رازیانه ۱۵ گرم، خارمقدسی۳۰ گرم.

مواد بالا را با هم ترکیب کرده و در آب جوش میریزیم. مدت بیست دقیقه زمان میدهیم تا دم بکشد. سپس با مقداری عسل شیرین کرده و میل می نماییم.

 

این مطلب مفید بود؟بله۲۵خیر۵
4.2 stars from 30 votes
sargrami3