درمان جوش صورت با طب سنتی

عکس آکنه

آکنه یا جوش غرور جوانی

آکنه یا جوش غرور جوانی بر اثر التهاب غدد چربی پوست ایجاد می شود که در ابتدا ممکن است سرسیاه باشد. این وضعیت در بین نوجوانان بسیار شایع می باشد. علايم آن عبارتند از: جوشهای ملتهب چرب شدن بیش از حد پوست کیست های عفونی و باقی ماندن جای جوشها در طب ایرانی، می‌توان آکنه‌ها را با توجه به ویژگی‌های ظاهری و علایمشان به دو دسته کلّی تقسیم کرد، گرچه آکنه فرم‌های دیگری نیز دارد که تشخیص آنها را باید به طبیب متخصص طب سنتی ایران سپرد. در ادامه روش های درمان جوش صورت با طب سنتی را توضیح خواهیم داد.

انواع جوش صورت

انواع جوش صورت در طب سنتی به دو دسته آکنه سرد و آکنه گرم تقسیم بندی شده است.

 • آکنه سرد ( جوش سردی): این دسته شامل آکنه‌هایی است که التهاب ناچیزی دارند، رنگشان سفید یا سفید مایل به خاکستری است و در حاشیه یا قرمزی ندارند یا فقط مختصری قرمز هستند. این جوش‌ها برآمده هستند ولی حتی اگر حجیم باشند نوک‌تیز و قله‌ای نمی‌شوند بلکه در مشاهده با ذره‌بین، شکلی تپه‌مانند و کم‌ارتفاع دارند. چنین آکنه‌هایی اگر دچار تحریک و آزردگی نشوند عموماً بدون سوزش و گزش و خارش هستند ولی هنگام لمس و فشار ممکن است درد مختصری داشته باشند. سطح جوشگاه این آکنه‌ها نسبت به نوع دوم بزرگتر و تکمه‌ای است و احتمال بیشتری دارد که به رنگ کدر درآید، ولی معمولاً بدون دستکاری گود و فرورفته نمی‌شود. این دسته از آکنه‌ها را ناشی از انباشتگی فضولات با طبیعت سرد می‌دانیم.
 • آکنه گرم ( جوش گرمی): این دسته از آکنه‌ها التهاب دارند، بطور واضح سرخ رنگ هستند و ممکن است گاه ترشحات آبکی زردرنگی از آنها تراوش کند. این آکنه‌ها در حالت عادی یا با تحریکی اندک، احساس سوزش و گزش ایجاد می‌کنند و اگر فرد مبتلا با نوک انگشت، آنها را لمس کند حسی مانند خلیدن سوزن یا خار روی پوست حس خواهد کرد. اگر این آکنه‌ها فشرده و دستکاری نشوند معمولاً جوشگاه بزرگی بجا نمی‌گذارند و نقطه‌ای هستند، ولی ممکن است جوشگاهشان عمق بیشتری نسبت به آکنه‌های نوع اول داشته باشد. این جوش ها ناشی از انباشتگی پوست از موادّ فاسد با طبیعت گرم هستند.

درمان جوش گرمی بدن

برای درمان جوش گرمی بدن رعایت نکات زیر الزامی است:

 • شیرینی‌های زننده و غلیظ و چسبنده برای آکنه‌های گرم نامناسب شمرده می‌شوند. خرما، باقلوا، سوهان، گز، زلبیا، بامیه و بیشتر شیرینی‌های بازاری از این جمله‌اند. مصرف عسل به‌تنهایی برای این نوع آکنه مناسب نیست ولی می‌توان آن را بصورت سکنجبین عسلی مایل به ترشی (تهیه‌شده از سرکۀ طبیعی انگور یا سیب) برای کاهش علایم آکنه گرم بکار برد.
 • برخی مغزیات و خشکبار در آکنه‌های گرم منع مصرف دارند بخصوص گردو، پسته، بادام زمینی، بادام هندی، و انجیر خشک. آجیل‌های شور و بوداده برای این نوع آکنه زیان‌آورتر هستند.
 • مصرف ادویه و چاشنی‌های تند و تیز، قرمزی و خارش و گزش این نوع آکنه را افزایش می‌دهد، بنابراین مصرف خردل، فلفل، زنجبیل و چاشنی‌های تند در این نوع آکنه مجاز نیست.
 • سبز‌هایی مانند تره و پیازچه تند و سیر و پیاز تند هم برای این گونه آکنه‌ها زیان‌آور هستند.

شاید قدری عجیب به نظر برسد که بسیاری از بیمارانی که با آکنه گرم مراجعه می‌کنند به این خوراک‌ها تمایل دارند و می‌گویند که از خوردن شیرینی‌جات و تندی‌ها بسیار لذت می‌برند و البته اغلب در مصرف آنها زیاده‌روی می‌کنند. بسیاری از آنها هم درباره سیر یا عسل یا زنجبیل چیزهایی در آشفته‌بازار سایت‌ها و هیاهوی کانال‌های افراد ناآگاه می‌خوانند و عموماً به پیامدهای ناخوشایندی گرفتار می‌شوند، و بعضی هم مثلاً تصور می‌کنند که اثرات آنتی‌اکسیدان یا ضدباکتری این خوراکی‌ها برایشان سودمند خواهد بود. اما واقعیت بالینی این است که نه میل و لذت افراد از بعضی خوراکی‌ها دلیل سودمند بودنشان برای یک بیماری‌ است، و نه برخی اثرات ضدباکتری سیر و پیاز و ... دلیل تجویز در محیط‌های آزمایشگاهی این است که می‌توان آن را بطور عمومی و بدون ملاحظات دیگر، در اختلالی مانند آکنه یا بیماری‌های باکتریال دیگر تجویز کرد.

بیماران زیادی را می‌بینم که بخاطر همین آموزه‌های نادرست و سست، مدت‌های زیاد با عوارض طولانی دست به گریبان هستند.

درمان جوش سردی

برای درمان جوش سردی رعایت نکات زیر الزامی است:

 • توصیه به آب نوشیدن زیاد بدون تشنگی واقعی، خرافه‌ای شبه‌علمی است که بسیاری از مردم تصور می‌کنند برای بهبود آکنه نیز سودمند است. پرنوشی بدون تشنگی، نه تنها برای کاهش آکنه‌های سرد مفید نیست بلکه نهایتاً موجب تشدید سفتی و افزایش حجم آکنه می‌شود و درمان را سخت می‌کند.
 • مصرف شیر سرد بخصوص در صبح ناشتا می‌تواند این نوع آکنه را تشدید کند. کسانی که علاوه بر آکنۀ سرد دچار نفخ و سوءهاضمه هستند باید این توصیه را جدی‌تر بگیرند.
 • مصرف ماست بخصوص همراه با غذا باید ترک شود. مصرف ماست همراه با غذای چرب یا غذاهای خمیری مثل ماکارونی یا کته نتایج ناخوشایندتری دارد. ماست و خیار در همۀ این موارد نامناسب‌تر از ماستِ تنها است و البته خوردن آن در زمستان بدتر است. مصرف غذاهای خمیری و چسبنده موجب می‌شود که طول ابتلا به آکنه‌های سرد بیشتر شود و درمان دشوارتر گردد.
 • غذاهایی مانند هلیم، آش‌های پررشته، پیتزا، لازانیا، ماکارونی، نان خمیر و نان باگت از این جمله‌اند.
 • موز نارس یا کم‌رسیده هم در این نوع آکنه نباید زیاد مصرف شود.
 • نوشیدن سرکه و آبغوره در این نوع آکنه توصیه نمی شود بخصوص اگر بصورت خالص و با شکم خالی مصرف شود، ولی سکنجبین عسلی که ترشی آن زننده نباشد می تواند در کنار درمان دارویی مناسب مفید باشد.

پرهیزهای غذایی توصیه شده، می تواند در کاهش شدت آکنه بسیار موثر باشد، ولی برای درمان جامع بر مبنای طب ایرانی، باید وضعیت سینوسها، رحم، روده، معده، کبد و مجاری صفراوی، ... و مسائل هیجانی و عاطفی بیمار بطور خاص ارزیابی شود و درمان مناسب برای هریک از اختلالات زمینه ای ارائه گردد.

خوراکی های از بین برنده جوش

برخی از خوراکی های از بین برنده جوش عبارتند از ماهی، بذر کتان، چای سبز، آبمیوه، ماست، کفیر و پنیر.

درمان جوش صورت با داروهای گیاهی

برای درمان جوش صورت با داروهای گیاهی و بصورت خانگی، میتوانید از گیاهان زیر استفاده کنید:

 • سیر، ضد باکتری و ضد قارچ می باشد. دارای اثرات ضد عفونی کننده خوبی در عفونتهای پوستی می باشد. با یک عدد سیر برش خورده، قسمت مبتلا را مالش دهید.
 • کلم پیچ، ضد میکروب و ضد التهاب بوده و التیام بخش می باشد. بصورت لوسیون از آن استفاده کنید.
 • کاجی بوت، ضد باکتری قوی برای عفونتهای پوستی می باشد. از روغن آن بعنوان لوسیون استفاده نمایید.
 • گزنه، مصرف این گیاه موجب تصفیه خون شده و همزمان خونسازی بدن را تقویت می کند. برای تهیه چای، برگ گزنه را خشک کرده و دم کرده آنرا روزانه حدود یک لیتر مصرف کنید. در هر فنجان چای خوری یک قاشق پودر آنرا ریخته و آبجوش در آن بریزید و چند دقیقه بهم زنید تا رنگ آن سبز روشن شود. سپس صاف کرده و میل نمائید.
 • گل قاصدک، برای تهیه چای آن یک قاشق چایخوری ریشه خشک شده آنرا در لیوانی که در آن ۲۵۰ آب سرد ریخته اید، بریزید و بمدت ۱۲ ساعت بگذارید بماند. 
 • سرکه سیب برای رفع لکه‌های پوستی ناشی ازجوش معجزه می‌کند! کافی است مقدار اندکی سرکه سیب را روی این نقاط بمالید وفردا، پوست بدون جوش‌تان رامشاهده کنید.

درمان گیاهی جوش های هورمونی صورت

برای درمان گیاهی جوش های هورمونی صورت کافیست روغن درخت چای را هر شب به میزان یک قطره بر روی جوش های هورمونی صورت بزنید. روغن درخت چای خاصیت ضد میکروبی بسیار قوی دارد و در ترکیب دارو و لوسیونهای ضد جوش استفاده می شود.

ماسک صورت برای جوش بلوغ

طرز تهیه ماسک صورت برای جوش بلوغ بدین صورت است که:

 • برای تهیه ماسک ترب سفید را تازه تازه رنده کرده و در شیشه ای بریزید بطوری که آن ترب و بقیه با سرکه پر شود. آنرا تا ۱۰ روز در مکانی نگهدارید و بعد از آن عصاره بدست آمده را صبح ها و عصرها در حالی که قبلا صورت خود را خیس کرده اید حدود ۷دقیقه روی پوست صورت قرار دهید. ابتدا با آب گرم و بعد با آب سرد صورت خود را ابشوئید. این عمل را به مدت ۵ روز تکرار کنید.
 • برای تهیه ماسک برگ گردو، یک قاشق چایخوری از برگ گردوی خشک شده را در یک لیوان آب سرد ریخته و ۱۲ ساعت خیس نمائید. محتوا را گرم نموده و صاف کنید. مایع را به صورت خود بمالید و بعد از ۵ دقیقه بشوئید.
این مطلب مفید بود؟بله۳۵خیر۸
4.1 stars from 43 votes
sargrami3