درمان تنگی نفس در طب سنتی

درمان تنگی نفس در طب سنتی

تنگی نفس

به منقبض شدن مجاری هوایی که منجر به گرفتگی نفس و صدای خس خس می شود تنگی نفس یا آسم گفته میشود. این بیماری می تواند همراه با حساسیت فصلی و یا اگزما ایجاد شود و ممکن است ارثی نیز باشد. علايم تنگی نفس عبارتند از: صدای خس خس در هنگام بازدم و تنفس مشكل.

درمان تنگی نفس با طب سنتی

برای درمان تنگی نفس با طب سنتی موارد زیر سفارش شده است:

 • جوشانده برگ های توت فرنگی با شیرین بیان حمله آسم را تخفیف و تسکین می دهد.
 • شربت زرشک بحران های آسم را تخفیف داده و تنگی نفس را برطرف می کند، برای تهیه آن پانصد گرم زرشک تازه را در ۲ لیتر آب سرد بریزید و ۲ تا ۳ ساعت بگذارید بماند. بعد شیره آن را بگیرید و به آن ۶۰۰ گرم شکر اضافه کنید و آنرا روی شعله ملایمی بگذارید تا شکر حل شود بدون آن که به جوش آید. سپس آن را صاف کنید کمی آب جوش به اندازه ای که تمام آن یک لیتر شود در آن بریزید و سپس آن را بطری کنید. این شربت را می توانید به تنهایی یا با کمی آب مخلوط کرده بنوشید. هر بار ۳۰ تا ۱۵۰گرم آن مصرف کنید.
 • پیاز خام یا پخته با آب لیمو برای معالجه بیماری آسم تجویز شده است. برای معالجه آسم باید هر روز سی تا سی و پنج لیمو را با آب پیاز خام مصرف کرد. بدین ترتیب که هر ساعت یک یا دو لیمو را خورد یا با آب کرفس یا هویج مصرف کرد و یا با کلم یا پیاز خورد.
 • هر بیمار مبتلا می تواند رژیم پرتقال را برای معالجه آسم شروع کرده و ادامه دهد تا به شفای کامل برسد. کسانی که بخواهند از معالجه پرتقال در مورد آسم سریع تر نتیجه بگیرند باید در هر ساعت یک لیوان آب پرتقال را با کمی آب لیمو مخلوط کرده و بنوشند و از مصرف هر نوع غذای گوشتی از گوشت چهار پایان و پرندگان اهلی و شکاری و ماهی و هر نوع چربی حیوانی خودداری کنند و همچنین در دوره معالجه با آب پرتقال، از خوردن نان، پلو، سیب زمینی و تخم مرغ خودداری نمایند. فقط چیزی را که در این دوره ممکن است ناپرهیزی کرده و با آب پرتقال بخورند کمی عسل و یا شکر سرخ است که می توانند با پرتقال مخلوط کرده و بنوشند و یا یک زرده تخم مرغ خام و یا پخته را زده و در آب پرتقال مخلوط کرده و مصرف نمایند.
 • ده گرم گل اسطو خودوس را با یک لیتر آب جوش در ظرفی دم کنید و هر روز در فاصله صبحانه و شام و ناهار یک فنجان از آنرا عسل شیرین کنید و بنوشید. 
 • آسم را با دم کرده رازیانه معالجه کنید. یک قاشق قهوه خوری دانه های رازیانه را در یک فنجان آب گرم بریزید و ده دقیقه دم کنید و بعد آنرا صاف کنید و با سازید و بنوشید. هر روز سه فنجان از این دمکرده را با عسل شیرین پیش از صبحانه و ناهار و شام بنوشید.
 • کسانی که مبتلا به آسم مرطوب هستند یعنی سرفه می کنند و از آنها خلط دفع شود باید یک هفته رژیم بگیرند و غذای روزانه خود را منحصر به آب کرفس کنند که با کمی آب و آب لیمو مخلوط شده باشد، و هر روز سه تا چهار بار یک لیوان از آن را مصرف کنند.
 • گلبرگ های گل شقایق ضد آسم است. مبتلایان به آسم باید برگ های خشک مریم گلی را به صورت برگ سیگار نرم کرده و آن را به شکل سیگار بکشند. دود آن آسم را تخفیف میدهد.
 • شصت گرم ریشه خشک سنبل الطیب را در یک لیتر آب نیمه گرم بریزید و دوازده ساعت صبر کنید، بعد آن را از پارچه نازکی بگذرانید و با عسل شیرین سازید و هر روز قبل از صبحانه و ناهار و شام یک فنجان از این دمکرده را سرد یا گرم بنوشید.
 • نوشیدن دمکرده سنبل طیب برای درمان آسم مفید است.
 • وسط یک شلغم را گود کنید و داخل این گودی را پر از شکر کنید و مدتی بگذارید بماند، وقتی به آب افتاد آنرا با قاشق بگیرید و موقع حمله آسم بخورید.
 • آویشن تازه یا خشک برای معالجه آسم مفید است. در این مورد ۱۰ گرم از گلهای آویشن را با آب دم کرده مصرف نمایید.
 • برای معالجه آسم، جعفری خرد کرده را در شیر گرم بریزید و صبح ناشتا بنوشید.
 • تخم کاهو را به مقدار یک قاشق چای خوری در یک فنجان آب بجوشانید. این جوشانده برای معالجه آسم مفید است.
 • جوانه گندم دارای ویتامین (E1) است که تأثیر زیادی در معالجه آسم دارد.
 • آب هویج خام را ساده یا با شیر، صبح ناشتا بنوشید.
 • سنبل الطیب برای اسم های عصبی مؤثر است. بدین منظور ۱۰ گرم ریشه سنبل الطیب را لیتر آب بنوشید.
 • اوکالیپتوس ضد عفونی کننده، خلط آور و ضد اسپاسم می باشد می توان از آن بعنوان بخور استفاده کرد و یا اینکه روغن آن را بر روی سینه ماساژ داد.
 • بابونه ضد التهاب، ضد حساسیت و ضد اسپاسم می باشد و برای انواعی از آسم که به آسم آلرژیک معروف هستند مناسب می باشد. می توان از آن بعنوان بخور استفاده نمود و یا اینکه روغن آن را بر روی سینه ماساژ داد.

درمان تنگی نفس با سیر

برای درمان تنگی نفس با سیر، چند حبه سیر را دوازده روز در یک ربع لیتر الكل نود درجه بخیسانید، هنگامی که حمله آسم شروع می شود باید چند قطره از این الکل را روی یک حبه قند ریخت و خورد، و یا بهتر است یکی از حبه های سیر را در آورده و در شکر غلطانید و آنرا در دهان جوید.

سوپ سیر درمان کننده ای قوی در معالجه آسم است. سوپ سیر را باید اینطور تهیه نمود:

به تعداد افراد حبه های سیر را پوست کنده و در قابلمه ای که کمی آب دارد بریزید. نمک و فلفل به آن اضافه کنید و بگذارید در حرارت ملایمی به جوش آید. وقتی حبه های سیر نرم شد قابلمه را از روی آتش بردارید و سیر را به قدری نرم کنید که با آب به شکل پودر در بیاید. برای هر دو نفر، یک تخم مرغ پوره سیر را در تخم مرغ زده شده داخل کنید و آنرا بهم بزنید. بعد تمام آن را در قابلمه ای که بقیه پوره های سیر در آن است بریزید آهسته آهسته آن را به حرکت در آورید و به اندازه کافی آبی که نیم کرد باشد به آن اضافه کنید و در قابلمه را بسته، آن را روی آتش ملایمی بگذارید. خرده های نان برشته و کره را در ظرف سوپخوری بریزید و روی آن سوپ را صاف کنید و سر میز ببرید.

این مطلب مفید بود؟بله۲۳خیر۲
4.6 stars from 25 votes
sargrami3