درمان گیاهی برای تسکین درد قاعدگی

درمان گیاهی برای تسکین درد قاعدگی

‫سیکل قاعدگی چیست؟

سیکل قاعدگی عبارت است از ترشح دوره ای خون و از هم پاشیدن آندومتر بعد از یک سیکل توام با تخمک گذاری . یک دوره ی پریود یا سیکل قاعدگی، مدت زمان بین اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه‬‬‬‬‬‬‬ بعد است. خونریزی قسمتی از سیکل قاعدگی است. ‪ در یک سیکل قاعدگی، بدن زنان تغییراتی می‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬کند تا هر ماه برای باردار شدن آمادگی داشته باشد‪.‬ ‬متوسط زمان یک سیکل قاعدگی نرمال ۲۸ روز است. اما ممکن است این سیکل بین ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد. اولین پریود زمانی اتفاق میافتد که همة اجزاء دستگاه تناسلی دختر، بالغ شده باشند‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬.

خون قاعدگی ترکیبی از خون کامل و بافتهای ریزش کرده رحم است. زمانیکه دختری به بلوغ می رسد هورمونها در بدن رشد فیزیکی جدیدی را آغاز می کنند. ‫با بلوغ دختر، ‪ هورمونهایی از هیپوفیز (یکی از غدد موجود در مغز) ترشح می شود که این هورمونها‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ ‫تخمدانها را وادار به ساخت هورمونهای زنانه می کنند‪ .‬این هورمونهای زنانه، استروژن و پروژسترون‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ ‫نامیده می شوند که اثرات زیادی در بدن دارند و به رشد جسمی و بالغ شدن او کمک می کنند‪.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ ‫پس از شروع دوره های پریود (قاعدگی ) ‪ ‬در ‬در حدود اواسط یک دوره‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ قاعدگی یک تخمک بسیار کوچک از درون تخمدان آزاد میشود که به این عمل تخمک گذاری میگویند.‪ در صورت عدم باروری تخمک با اسپرم مرد در انتهای ماه، همة بافتها و مخاط اضافی رحم به همراه تخمک به صورت خونریزی قاعدگی (پریود) از بدن‬‬‬‬‬‬‬ خارج میشود و این وقایع ماهانه ادامه می یابد تا اینکه زن در حدود سن‪۵۰‬سالگی به یائسگی برسد‪ .‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ ‫یائسگی به این معنی است که زن همة تخمکهای موجود در تخمدانها را آزاد کرده است و دیگر‬‬‬‬‬‬‬ ‫تخمک ندارد‪ .‬بنابراین دوره های قاعدگی نیز تمام میشود و دیگر امکان بچه دار شدن برای او نیست‪.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ ‫

علایم درد قاعدگی

به دردهای قاعدگی اصطلاحا دیسمنوره گفته می شود. علایم درد قاعدگی عبارتند از:

 • درد در قسمت پایین شکم در شروع پریود و قبل از آن
 • درد شکمی و کمردردی که به سمت رانها و پاها کشیده می شود .
 • گرفتگی عضلات شکم
 • سردرد
 • خونریزی که می تواند کم و یا همراه با لخته باشد.

تسکین درد قاعدگی در طب اسلامی

روش های متفاوتی برای تسکین درد قاعدگی در طب اسلامی وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • ‫مصرف یک فنجان سنبل الطیب در سه وعده از روز دردهای شما را تسکین می دهد.
 • عرقیات رازیانه و بابونه را یک هفته قبل از شروع دوران پریودی مصرف کنید.
 • در دوران پریودی از خوردن غذاهایی با طبع سرد همانند ترشیجات ، خیار،سالاد و سبزیها پرهیز کنید.
 • نیم تا یک قاشق چایخوری از پودر زیره سیاه را با کمی شکر و عسل هر روز سه وعده میل کنید.
 • برگ و ریشه و دانه رازیانه در یک لیتر آب جوشانده شود و بعد از غذا یک استکان از آن را روزانه مصرف کنید.
 • ۲ تا ۴ گرم سیر راکه قبلا کوبیده شده باشد همراه با غذا میل کنید.
 • جهت درمان گیاهی درد قاعدگی در طب اسلامی، خوردن آب کرفس همراه با مرزه توصیه می شود.
 • مصرف دم کرده ی آویشن همراه با بادرنجبویه در درمان دردهای قاعدگی حاد بسیار موثر است.

معجون برای درد قاعدگی

مواد لازم جهت تهیه معجون برای تسکین درد قاعدگی: بادیان ۱۰ گرم، بابونه ۱۰ گرم، زنیان ۱۰ گرم، تخم شوید ۵ گرم، آویشن ۱۵ گرم، تخم گشنیز ۱۰ گرم و مخلصه ۱۰ گرم.
برای تهیه معجون برای درمان گیاهی درد قاعدگی، گیاهان بالا را با هم مخلوط کنید. یک قاشق غذاخوری از آن ها را با سه لیوان آب مخلوط کنید و سپس کمی بجوشانید. این معجون را سه وعده در روز قبل از وعده های غذایی میل کنید.

دمنوش برای درد قاعدگی

مهم ترین دمنوش های گیاهی برای تسکین درد قاعدگی عبارتند از:

 • دمنوش گل بابونه و بادرنجبویه: برای تهیه این دمنوش۲۰ گرم گل بابونه و ۱۰ گرم بادرنجبویه را باهم خرد کنید. مخلوط را در آب جوش ریخته و بمدت نیم ساعت اجازه دهید تا دم بکشد.سپس آن را صاف کنید و روزی دوبار مصرف کنید.
 • دمنوش زنجبیل: یک قاشق مربا خوری زنجبیل را در یک فنجان آب جوش ریخته و درب آن را ببندید. اجازه دهید به مدت یک ساعت دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و میل کنید.
 • دمنوش بابونه: مقدار یک قاشق مرباخوری برگ بابونه را در ۲۲۰ گرم آب جوش بجوشانید و بمدت ۱۵ دقیقه دم نمایید و ۲ پیمانه از آن را در روز میل نمایید.

کاهش سریع درد پریود

برای درمان اورژانسی و کاهش سریع درد پریود از دم کرده دارچین و یا شوید استفاده کنید. دمکرده زنجبیل بهمراه آب گرم و عسل هم برای کاهش سریع درد پریود بسیار مفید است. ‫ ‫ ‫ ‫ ‫ ‫

این مطلب مفید بود؟بله۳۱خیر۲
4.7 stars from 33 votes
sargrami3