درمان ریزش مو در طب سنتی

درمان ریزش مو در طب سنتی

علت ریزش مو چیست؟

مبحث ریزش مو در طب سنتی، جدای از بیماریهای پوست سر و مزاج بیمار ممکن نیست. علل اصلی ریزش مو، بطوری که در اکثر منابع طب سنتی آمده به چند دسته تقسیم شده است که عبارتند از: ریزش مو به علت عادات غذایی بد و یا کمبود ویتامینها، ریزش مو در افرادی که دوره نقاهت بیماری را می گذرانند مانند مبتلایان به سل یا اسهال،خشکی و چربی بیش از حد پوست سر و لاغری مفرط نیز باعث ریزش مو می شود. شوینده های شیمیایی نیز باعث بوجود آمدن حساسیتهای پوستی منجر به ریزش می شوند.

اما آنچه عموما و در حال حاضر، حائز اهمیت است (زمان فعلی و محدوده جغرافیای ایران)، ریزش های عمومی می باشد. این ریزش ها در نتیجه تغییر نوع تغذیه و حذف بعضی از مواد، بخصوص سبوس گندم از رژیم غذایی بوجود آمده است. البته فشارهای عصبی، عدم تحرک کافی، نرسیدن اکسیژن لازم به بدن در اثر آلودگی هوا و بالا رفتن دمای غریزی بدن على الخصوص در پسران - که دوران مجردی طولانی را سپری می کنند - را نباید از نظر دور داشت.

علت ریزش مو در جوانان

علت ریزش مو در جوانان طبق نظر ابن سینا، بالا رفتن دمای بدن است که منجر به از دست دادن قابلیت بخار دودی مبنی بر رویش مو می شود. این حالت اکثرا در سنین جوانی روی می دهد. بدین گونه که دمای پایه بدن (متابولیسم باز آل) در اثر تجرد طولانی بعد از بلوغ افزایش می یابد و این افزایش دما بیشتر در ناحیه سر که قسمت فوقانی بدن انسان است، مشهود است. چرا که همیشه، حرارت و گرما متوجه قسمت بالا می شود. این افزایش حرارت منجر به جوشیدن بخار دودی شده و این بخار که در دمای عادی عامل رویش موست، در افراد مبتلا به این نوع افزایش دما، باعث ریزش موی سر می گردد. ولی در نواحی سینه که دارای دمای مناسبتری است، موهای زبر و پرپشتی را می رویاند.

رهایی از ریزش مو

با وجود عوامل متعدد ذکر شده برای رهایی از ریزش مو، دارو یا تغذیه ایی که بتواند همه عوامل مذکور را تعدیل کرده و پاسخ مثبتی به ما بدهد، شاید وجود نداشته باشد. بنابراین برای بدست آوردن نتیجه مطلوب باید از چندین روش استفاده نمائیم. این روشها عبارتند از:

 • بکار بردن توصیه های لازم در خصوص شوینده ها و مراعات طریقه شست وشو، متناسب با شغل،محل کار و موقعیت جغرافیایی محل زندگی، از روش های مفید و مناسب پیشنهادی است.
 • اصلاح رژیم غذایی استفاده از آرد سبوس دار، ضمن جلوگیری از سست شدن زود هنگام موها باعث استحکام ریشه آنها نیز خواهد شد.
 • اصلاح روش تغذیه گوارش و هضم غذا و سرازیر شدن آن بطرف روده معمولا چهار ساعت طول می کشد. پس لازم است جهت سلامتی دستگاه گوارش و عمل هضم کامل، فواصل غذایی کمتر از چهار ساعت نباشد.
 • استفاده بیشتر از سبوس گندم در رژیم غذایی. اگر مقدار سه قاشق غذاخوری از سبوس گندم خورده شود، چون قابل هضم نمی باشد و در مجاروت آب حالت موسیلاژی به خود می گیرد، باعث حرکات دودی روده و تسهيل عمل دفع می شود. در حدود ۹۰ درصد سبوس گندم مواد مغذی است. بعلاوه سبوس از نظر الیاف گیاهی غیر قابل حل (فیبر) و مواد معدنی و ویتامین های گروه ب بسیار غنی است. سبوس گندم یکی از عوامل تحریک روده ها در جهت جلوگیری از ایجاد يبوست، بویژه یبوست ناشی از سستی قولون می باشد. این نوع یبوست باعث ایجاد بخار در بدن و افزایش حرارت غریزی و در نتیجه موجب خروج بدن از حالت طبیعی و جوشیدن بخار دودی می شود. جوشیدن بخار دودی نیز بنوبه خود موجب ریزش مو می گردد.

درمان گیاهی ریزش شدید مو

 در درمان گیاهی ریزش شدید مو از موارد زیر می توان بهره برد:

 • استفاده از گل سرشو در شست وشوی موها تاثیر بسزایی در رفع حساسیت پوست سر و چرب شدن زود هنگام موها دارد. مخلوطی از گل سرشوی سدر، گل خطمی، بابونه، برگ مورد، برگ گزنه و پیه هندوانه ابوجهل که بعنوان داروی گیاهی سرشوی بکار برده شود، اکثر عوارض پوست و موی سر را بر طرف می کند.
 • آغشته کردن موها با جوشانده برگ مورد نیز، بعد از استحمام جهت جلو گیری از ریزش مفید است.
 • در مشاغلی که بعلت قرار گرفتن در معرض گرد و خاک، پوست سر خشک می شود، باید موها را با مواد لطافت بخش طبیعی مانند گل بابونه؛ گل خطمی؛ گل پنیرک شست و شو داد. داروهای لطافت بخش دیگری را هم، چون خاکشیر، انجیر خیسانده و... بصورت خوراکی مصرف نمود.
 • مصرف تخم شربتی کمبود آهن بدن را جبران می کند، جریان خون را بهبود می بخشد و رشد مو را افزایش می دهد.
 • استفاده از روغن های تقویت کننده مو به همراه ماساژ، می تواند موجب افزایش گردش خون و خون رسانی بیشتر به فولیکول های مو شود.پس قدرت ریشه ی مو چندین برابر افزایش می یابد و با حرکات نرم انگشتان در دامنه رشد مو، استرس تا حد قابل توجهی در این بخش کاهش می یابد. روغن بنفشه، روغن بادام ، روغن زیتون ، روغن کرچک و یا روغن نارگیل را حداقل هفته ای یکبار برای تقویت موها استفاده کنید.
 • استفاده از تخم شنبلیله به دلیل داشتن پروتئین و اسید نیکوتین برای رفع ریزش مو و تقویت آن استفاده می شود. یک پیمانه تخم شنبلیله را چند ساعت در آب بخیسانید.سپس تخم شنبیله ها را آسیاب کنید تا خمیری حاصل شود.خمیر تخم شنبلیله را روی موهایتان بمالید و سعی کنید در قسمت ریشه بیشتر بزنید و موهایتان را با یک کلاه پلاستیکی بپوشانید.بعد از ۴۰ دقیقه موها را آبکشی کنید.این دستورطب سنتی ریزش مو را هر روز صبح به مدت یک ماه انجام دهید تا شاهد رفع ریزش مو و پرپشت شدن آنها شوید.
 • دو قاشق چایخوری پر از برگهای تازه گردو را ریز کرده و در يك فنجان آبجوش بریزید، کمی حرارت داده و صاف کنید. آب به دست آمده را روی پوست سر و موها ماساژ دهید، این عمل را سه بار در روز و به مدت ۱۰ روز ادامه دهید. موهای شما براق و از ریزش آن کاسته می شود.
 •  یک مشت برگ و گل بابونه را در یک لیتر آب خیسانده و سپس موها را شستشو دهید و بعد با آب بابونه مو را ماساژ داده و خشک کنید. ریشه های پاک کرده و تازه گزنه را ریز کرده و در شیشه ریخته و به آن الکل ۴۰٪ اضافه کنید و سربسته به مدت دو هفته در جای گرم نگهدارید. سپس از صافی عبور دهید. با این محلول روزانه به مدت دو هفته موهای خود را صبح ها و شب ها، ماساژ دهید. این محلول شوره سر و قارچهای پوست سر و خارش آنرا از بین می برد. حتی خارش سایر اعضاء بدن از این طریق از بین می رود.
 • جهت جلوگیری از موخوره و موهای شکسته و ناسالم از تونیک مو استفاده کند. درظرف ۵ لیتری یک مشت پر برگ گزنه، گردو، ساقه مامیران درخت توس وگیاه آقطی را حرارت دهید تا جوش آید. بعد از شستشوی مو با این تونیک، پوست سر و موها را ماساژ داده مدتی صبر نمائید تا در پوست سر نفوذ نماید. بود موها را با حوله خشک کنید. (بدون آنکه آبکشی کنید این عمل را برای مدت دو هفته هر روز انجام دهید. این تونیک از ریزش موها جلوگیری می کند.
 • ۱۰۰ گرم از ریشه های  گیاه بابا آدم را بمدت ۱۲ ساعت در آب سرد خیسانده و سپس کمی حرارت داده و صاف کنید. بعد از شستشوی موها با این محلول، ماساژ مو و پوست سر را انجام دهید (بعد از ماساژ، موها را نشوئيد). این عمل را دو بار در هفته و به مدت یکماه ادامه دهید.

درمان ریزش مو هورمونی در زنان با طب سنتی

برای درمان ریزش مو هورمونی در زنان با طب سنتی می توانید از روشهای زیر استفاده کنید:

 • روغن کنجد و سیاهدانه را ترکیب کنید و ۴ ساعت قبل از حمام به موها بزنید، سپس موی خود را بشویید.
 • مقداری کتیرا را خیس کنید و گل ختمی را بجوشانید و هردو را به مدت ۲ساعت روی سر بگذارید و بشویید.
 • یک الی دو عدد زرده تخم مرغ را با یک قاشق مرباخوری روغن بادام تلخ و یک قاشق مرباخوری روغن شترمرغ مخلوط و به صورت یکنواخت روی پوست سر و موها ماساژ داده و یک کیسه پلاستیکی روی موها بکشید و بعد از یک ساعت موها را بشویید این عمل را در بهار و تابستان هفته ای یکبار انجام دهید.
 • مصرف هفته ای یک مشت تخم کدو موجب کاهش ریزش مو و پر حجم شدن موها میشود.

درمان ریزش مو با آب پیاز

درمان ریزش مو و رشد مجدد موهای ریخته با آب پیاز امکان پذیر است. .طبق مقاله ای که در سال ۲۰۰۲ در مجله ی Dermatology منتشر شد پزشکان و متخصصان پوست و مو نتیجه ای جالب از تاثیر استفاده از آب پیاز برای تقویت مو و درمان ریزش موها اعلام کردند. به گفتهی آنها ۷۴ درصد از افرادی که به دلیل ریزش مو تحت درمان با آب پیاز قرار گرفته بودند نتیجه ی مثبت کسب کرده و به طرز قابل توجهی موهایشان مجددا رشد کرده بود.

درمان ریزش ابرو با طب سنتی

در خصوص درمان ریزش ابرو و مژه با طب سنتی، استفاده از خاکستر تخم سیاه دانه که کاملا پودر شده باشد، بصورت خضاب و سرمه مانع ریزش و باعث تقویت آنها می شود.

گاهی مژه ها و ابروها شروع به ریزش می کنند. شیره ساقه و گل کاسنی را فشار داده و بصورت تازه روی مژه ها و ابروها بمالید. با این کار ریزش آن متوقف می شود. این عمل را ده بار در روز بمدت ۱۰ روز ادامه دهید.

این مطلب مفید بود؟بله۴۱خیر۵
4.5 stars from 46 votes
sargrami3